My Favorite Movies
Give list a short description
| kielhunt1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 3 |
Crash 2005, R) |
|
| 4 |
Freestyle: The Art of Rhyme 2000, Unrated)
By far one of the greatest Hip Hop documentaries ever created! Saw it at the African American Film Festival in Lemeirt Park and loved it ever since. I shows L.A.'s world famous "Project Blowed" back when it was hella dope and many Emcees from around the nation. Gives a good insider view without the Glamoure and Glitz of what the general public thinks they know about the Hip Hop culture! |
|
| 5 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 6 |
Snatch 2001, R) |
|
| 7 |
Ninja Scroll 1986, Unrated) |
|
| 8 |
Belly 1998, R) |
|
| 9 |
Boiler Room 2000, R) |
|
| 10 |
187 1997, R) |
|
| 11 |
11:14 2003, R) |
|
| 12 |
The Cell 2000, R) |
|
| 13 |
Superbad 2007, R) |
|
| 14 |
Go 1999, R) |
|
| 15 |
Spun 2002, R) |
|
| 16 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 17 |
Half Baked 1998, R) |
|
| 18 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 19 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 20 |
Sin City 2005, R) |
|
| 21 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 22 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 23 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 24 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 25 |
ATL 2006, PG-13) |
|
| 26 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 27 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 28 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 29 |
Saw III 2006, R) |
|
| 30 |
Saw II 2005, R) |
|
| 31 |
Saw 2004, R) |
|
| 32 |
Saw IV 2007, R)
Kept me on the edge of my seat much like the previous ones but I think it is getting old! I do still life the disturbing images which American Society isn't ready for and I love the way they keep putting in clips from the previous ones to tell the story accurately for the new ones. I wonder how part will do? |
|
| 33 |
Lean on Me 1989, PG-13) |
|
| 34 |
Outbreak 1995, R) |
|
| 35 |
Amistad 1997, R) |
|
| 36 |
Hard Rain 1998, R) |
|
| 37 |
Levity 2003, R) |
|
| 38 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 39 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 40 |
Bad Santa 2003, R) |
|
| 41 |
Dirty 2005, R) |
|
| 42 |
Blow 2001, R) |
|
| 43 |
Training Day 2001, R) |
|
| 44 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 45 |
Contact 1997, PG) |
|
| 46 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 47 |
300 2007, R) |
|
| 48 |
The Emperor's New Groove 2000, G) |
|
| 49 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 50 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 51 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 52 |
Babel 2006, R) |
|
| 53 |
Four Rooms 1995, R) |
|
| 54 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 55 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 56 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 57 |
American History X 1998, R) |
|
| 58 |
Basic 2003, R) |
|
| 59 |
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005, PG-13) |
|
| 60 |
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006, R) |
|
| 61 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 62 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 63 |
Get on the Bus 1996, R) |
|
| 64 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 65 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 66 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 67 |
Very Bad Things 1998, R) |
|
| 68 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 69 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 70 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 71 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 72 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 73 |
Groove 2000, R) |
|
| 74 |
Duel 1972, PG) |
|
| 75 |
Iron Man 2008, PG-13)
I saw the last showing of this and before the movie Robert Downey Jr. was introduced and he gave a shot speech before the movie...no one was expecting to see him at the theater! We tried to take pix but it was too dark for cell phones to be used..... |
|
| 76 |
Magnolia 1999, R)
A rival Movie up there with Pulp Fiction, Fight Club and almost resembles some attributes from "Requiem For A Dream!" That was some good directing and the Director of Photography (Robert Elswit) needs to get recognition for that! Visually it was brilliant! Now became one of my favorite movies just recently! |












































































