My Favorite Movies
| Khrizmaniac's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Departed 2006, R) |
|
| 2 |
Coach Carter 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Waiting 2005, R) |
|
| 4 |
Blue Crush 2002, PG-13) |
|
| 5 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 6 |
The Score 2001, R) |
|
| 7 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 8 |
The Punisher 2004, R) |
|
| 9 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 11 |
American Pie 2 2001, R) |
|
| 12 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 15 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 16 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 17 |
Hostage 2005, R) |
|
| 18 |
Sahara 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Dreamcatcher 2003, R) |
|
| 20 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 21 |
Bad Santa 2003, R) |
|
| 22 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 23 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 24 |
The Polar Express 2004, G) |
|
| 25 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 26 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 27 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 28 |
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001, R) |
|
| 29 |
Super Size Me 2003, PG-13) |
|
| 30 |
The Man in the Iron Mask 1998, PG-13) |
|
| 31 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 32 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 33 |
Ladder 49 2004, PG-13) |
|
| 34 |
Alexander 2004, R) |
|
| 35 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 36 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 37 |
Two For the Money 2005, R) |
|
| 38 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 39 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 40 |
Collateral 2004, R) |
|
| 41 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 42 |
The Weather Man 2005, R) |
|
| 43 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 44 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 45 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 46 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 47 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 48 |
Paparazzi 2004, PG-13) |
|
| 49 |
Cellular 2004, PG-13) |
|
| 50 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 51 |
A Man Apart 2006, R) |
|
| 52 |
The Ringer 2005, PG-13) |
|
| 53 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 54 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 55 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |
|
| 56 |
White Noise 2005, PG-13) |
|
| 57 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 58 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 59 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 60 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 61 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 62 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 63 |
Sin City 2005, R) |
|
| 64 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 65 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 66 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 67 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 68 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 69 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 70 |
Casper 1995, PG) |
|
| 71 |
Holy Man 1998, PG) |
|
| 72 |
Drunken Master (Jui kuen) 1978, PG-13) |
|
| 73 |
Showtime 2002, PG-13) |
|
| 74 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 75 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 76 |
You, Me and Dupree 2006, PG-13) |
|
| 77 |
Gone in 60 Seconds 1974, PG) |
|
| 78 |
Kangaroo Jack 2003, PG) |
|
| 79 |
Ocean's Eleven 1960, Unrated) |
|
| 80 |
Men of Honor 2000, R) |
|
| 81 |
Lords of Dogtown 2005, PG-13) |
|
| 82 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 83 |
The Interpreter 2005, PG-13) |
|
| 84 |
Duplex (Our House) 2003, PG-13) |
|
| 85 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003, PG-13) |
|
| 86 |
One Hour Photo 2002, R) |
|
| 87 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 88 |
Hidalgo 2004, PG-13) |
|
| 89 |
Panic Room 2002, R) |
|
| 90 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002, R) |
|
| 91 |
The Perfect Storm 2000, PG-13) |
|
| 92 |
Land of the Dead 2005, R) |
|
| 93 |
Bio-Dome 1996, PG-13) |
|
| 94 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 95 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 96 |
Ali 2001, R) |
|
| 97 |
The Mighty Ducks 1992, PG) |
|
| 98 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 99 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 100 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 101 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 102 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 103 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 104 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 105 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 106 |
Walking Tall 2004, PG-13) |
|
| 107 |
S.W.A.T. 2003, PG-13) |
|
| 108 |
Dude, Where's My Car? 2000, PG-13) |
|
| 109 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 110 |
Evolution 2001, PG-13) |
|
| 111 |
Bulletproof Monk 2003, PG-13) |
|
| 112 |
Bubble Boy 2001, PG-13) |
|
| 113 |
Hide and Seek 2005, R) |
|
| 114 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 115 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 116 |
I Still Know What You Did Last Summer 1998, R) |
|
| 117 |
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002, PG-13) |
|
| 118 |
Deep Blue Sea 1999, R) |
|
| 119 |
The Texas Chainsaw Massacre 2003, R) |
|
| 120 |
Rat Race 2001, PG-13) |
|
| 121 |
Shanghai Noon 2000, PG-13) |
|
| 122 |
13 Ghosts 1960, Unrated) |
|
| 123 |
Underworld 2003, R) |
|
| 124 |
Bedazzled 2000, PG-13) |
|
| 125 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 126 |
The Dukes of Hazzard 2005, PG-13) |
|
| 127 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 128 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 129 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 130 |
Wild Wild West 1999, PG-13) |
|
| 131 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 132 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 133 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 134 |
Space Jam 1996, PG) |
|
| 135 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 136 |
Saw 2004, R) |
|
| 137 |
Along Came Polly 2004, PG-13) |
|
| 138 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 139 |
Old School 2003, R) |
|
| 140 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 141 |
Jurassic Park III 2001, PG-13) |
|
| 142 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 143 |
Stuart Little 1999, PG) |
|
| 144 |
Daddy Day Care 2003, PG) |
|
| 145 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 146 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 147 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 148 |
Flubber 1997, PG) |
|
| 149 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 150 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 151 |
Yours, Mine & Ours 2005, PG) |
|
| 152 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 153 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 154 |
Saw II 2005, R) |
|
| 155 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 156 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 157 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 158 |
Wedding Crashers 2005, R) |






























































































































































