My Favorite Movies


  1. khoward2
  2. Kay

My all time favorite movies are Love Jones and Annie. I love Annie for the music and the dancing. And Love Jones is just a great movie about love and friendship. It should be required viewing in 11th grade. Check out my Favorite Movie List for must see movies.

  khoward2's Rating My Rating
1
Match Point 2005,  R)
Match Point
a great movie for people who love movies
2
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
one of my favorite movie lines
3
Center Stage 2000,  PG-13)
4
Love Jones 1997,  R)
5
Crash 2005,  R)
6
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
four of the most talented actress got togehter for a great movie. Make sure to catch America in her new television show.
7
Annapolis 2006,  PG-13)
8
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
The best movie of the year. In the grouping with In America but funnier. All of my friends will enjoy it. And if you don't you are probably not my friend. Toodles
9
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
10
Love and Basketball 2000,  PG-13)
11
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
12
In America 2003,  PG-13)
In America
the best movie that came out that year
13
Annie 1981,  PG)
14
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
15
The Lake House 2006,  PG)
16
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Leonardo Dicaprio and Johnny Depp do some of their best work.
17
Pay It Forward 2000,  PG-13)
18
Beer League 2006,  R)
Beer League
I saw it last night and it was wonderful. Everybody should go see it. Go this weekend.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments