My Favorite Movies


  khilborn's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
2
Braveheart 1995,  R)
3
Armageddon 1998,  PG-13)
4
Ghost Rider 2007,  PG-13)
5
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
6
Gladiator 2000,  R)
7
Face/Off 1997,  R)
8
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
9
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
10
Drumline 2002,  PG-13)
11
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
12
8 Mile 2002,  R)
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
14
Apocalypse Now 1979,  R)
15
Beetlejuice 1988,  PG)
16
Black Hawk Down 2001,  R)
17
Blood Diamond 2006,  R)
18
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
19
Bring It On 2000,  PG-13)
20
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
21
City of Angels 1998,  PG-13)
22
Coach Carter 2005,  PG-13)
23
Collateral 2004,  R)
24
Dead Poets Society 1989,  PG)
25
Die Hard 1988,  R)
26
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
27
Aladdin 1992,  G)
28
Dreamgirls 2006,  PG-13)
29
Eragon 2006,  PG)
30
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
31
Fantastic Four 2005,  PG-13)
32
Fight Club 1999,  R)
33
Final Destination 2000,  R)
34
Final Destination 2 2003,  R)
35
Final Destination 3 2006,  R)
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
37
Four Brothers 2005,  R)
38
Freaky Friday 2003,  PG)
39
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
40
Full Metal Jacket 1987,  R)
41
Ghost 1990,  PG-13)
42
Glory Road 2006,  PG)
43
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
44
Grease 1978,  PG)
45
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
46
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
47
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
48
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
49
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
50
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
51
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
52
I Am Sam 2001,  PG-13)
53
I, Robot 2004,  PG-13)
54
Ice Age 2002,  PG)
55
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
56
Independence Day 1996,  PG-13)
57
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
58
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
59
Interview with the Vampire 1994,  R)
60
It's a Wonderful Life 1946,  G)
61
King Arthur 2004,  PG-13)
62
King Kong 2005,  PG-13)
63
Ladder 49 2004,  PG-13)
64
Legally Blonde 2001,  PG-13)
65
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
66
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
67
Man on Fire 2004,  R)
68
Meet the Parents 2000,  PG-13)
69
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
70
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
71
Minority Report 2002,  PG-13)
72
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
73
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
74
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
75
Mulan 1998,  G)
76
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
77
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
78
Notting Hill 1999,  PG-13)
79
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
80
Over the Hedge 2006,  PG)
81
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
82
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
83
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
84
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
85
Platoon 1986,  R)
86
Predator 1987,  R)
87
Pretty Woman 1990,  R)
88
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
89
Ray 2004,  PG-13)
90
Red Eye 2005,  PG-13)
91
Remember the Titans 2000,  PG)
92
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
93
Saw 2004,  R)
94
Saw II 2005,  R)
95
Saw III 2006,  R)
96
Schindler's List 1993,  R)
97
Secret Window 2004,  PG-13)
98
Seven (Se7en) 1995,  R)
99
Shooter 2007,  R)
100
Shrek 2001,  PG)
101
Shrek 2 2004,  PG)
102
Shrek the Third 2007,  PG)
103
Signs 2002,  PG-13)
104
Silent Hill 2006,  R)
105
Sleeping Beauty 1959,  G)
106
Sleepy Hollow 1999,  R)
107
Speed 1994,  R)
108
Spider-Man 2002,  PG-13)
109
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
110
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
111
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
112
Step Up 2006,  PG-13)
113
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
114
Take the Lead 2006,  PG-13)
115
Taxi Driver 1976,  R)
116
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
117
The Break-Up 2006,  PG-13)
118
The Breakfast Club 1985,  R)
119
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
120
The Godfather 1972,  R)
121
The Green Mile 1999,  R)
122
The Italian Job 2003,  PG-13)
123
The Lake House 2006,  PG)
124
The Last Samurai 2003,  R)
125
The Lion King 1994,  G)
126
The Little Mermaid 1989,  G)
127
The Longest Yard 2005,  PG-13)
128
The Lord of the Rings 1978,  PG)
129
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
130
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
131
The Lost Boys 1987,  R)
132
The Matrix 1999,  R)
133
The Matrix Reloaded 2003,  R)
134
The Matrix Revolutions 2003,  R)
135
The Mummy 1999,  PG-13)
136
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
137
The Passion of the Christ 2004,  R)
138
The Rock 1996,  R)
139
The Shawshank Redemption 1994,  R)
140
The Silence of the Lambs 1991,  R)
141
The Wizard of Oz 1939,  G)
142
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
143
The Village 2004,  PG-13)
144
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
145
Tombstone 1993,  R)
146
Troy 2004,  R)
147
Top Gun 1986,  PG)
148
Varsity Blues 1999,  R)
149
Walk the Line 2005,  PG-13)
150
We Were Soldiers 2002,  R)
151
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
152
What a Girl Wants 2003,  PG)
153
Wild Hogs 2007,  PG-13)
154
XXX 2002,  PG-13)
155
You Got Served 2004,  PG-13)
156
The Patriot 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments