Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  KhanKk's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
' If I fight for you will I get a chance to kill me an Englishman? " Irish

" Excellent " Irish

' You dis-respect the banner of truce ' Twat

' From his King .. Absolutely !! ' Wallace

--------------------------------------------------------------------------------

' Freedom ' Wallace

' You have bleed with Wallace .. now bleed with me !! '
2
Ali 2001,  R)
3
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
'Tell this man to shoot at me or I'll...Otei.'Captain.



'You introduce yourself I introduced myself we made good conversation.' Katsumoto Moritsugu

'I like that General.' Katsumoto Moritsugu

'Captain is that lower rank?' Katsumoto Moritsugu

'You a ladies man Bob. Do you mind I call ya Bob. I knew a Bob once damn he was ugly.' Captain

'Do you believe in destiny?' Katsumoto Moritsugu

'I believe a man does what he can until his destiny is revealed to him.' Captain

'Dead to the last man.' Captain

'Perfect! ' Katsumoto Moritsugu

'I'll miss our conversations.' Captain
4
Enter the Dragon (1973) ,  R)
Enter the Dragon (1973)
Perfect!
5
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
6
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
7
Mongol 2008,  R)
Mongol
Tengri! ' Makh '


Awaiting sequel 2 & 3.
8
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
Cinematography & scenes sets ( Landscape shots ) were fantastic. Long hair steals the show!! plus theres an armored lion et wolves. Mutilated wolf was weak part. Skip the social talking bits too.

Favorite scene, long hair fights armored lion.

So other then the movie why did Frenchman powder their faces and wear funny wigs ?
9
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection)
One of my favourite! Searching for enhanced DVD version for collection.
10
Snatch 2001,  R)
Snatch
You wanna declare anything?

' Yeah! Never go to England '

P.S: Turk, Boris The Bullet dodger & Fredy four fingers were funny.
11
Akahige (Red Beard) 1965,  Unrated)
Akahige (Red Beard)
Toshiro rules !! :)
12
Limitless 2011,  PG-13)
Limitless
Intrigued!! ^_^

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments