Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kgouda's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
2
JFK 1992,  R)
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
4
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
5
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
8
Aliens 1986,  R)
9
Broadcast News 1987,  R)
10
Cast Away 2000,  PG-13)
11
Almost Famous 2000,  R)
12
Garden State 2004,  R)
13
The Prestige 2006,  PG-13)
14
Saving Private Ryan 1998,  R)
15
Jaws 1975,  PG)
16
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
17
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
18
Knocked Up 2007,  R)
19
Minority Report 2002,  PG-13)
20
Munich 2005,  R)
21
The Departed 2006,  R)
22
GoodFellas 1990,  R)
23
Batman Begins 2005,  PG-13)
24
Memento 2000,  R)
25
Die Hard 1988,  R)
26
The Thing 1982,  R)
27
Beautiful Girls 1996,  R)
28
L.A. Confidential 1997,  R)
29
Forrest Gump 1994,  PG-13)
30
Schindler's List 1993,  R)
31
Fight Club 1999,  R)
32
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
33
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
34
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
36
The Great Escape 1963,  Unrated)
37
His Girl Friday 1940,  Unrated)
38
Flash Gordon 1980,  PG)
39
Field of Dreams 1989,  PG)
40
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments