My Favorite Movies


  kevinjoy98's Rating My Rating
1
Head-On (Gegen die Wand) 2004,  R)
2
Schindler's List 1993,  R)
3
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) 1985,  PG-13)
4
Amores Perros 2000,  R)
5
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
Coffee and Cigarettes
This DVD is like a box of delicious chocolades...
6
Lost Highway 1997,  R)
7
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
8
Taxi Driver 1976,  R)
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
10
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
11
The Ten Commandments 1956,  G)
12
Frankenweenie 1992,  PG)
13
The Pianist 2002,  R)
14
The Kid 1921,  Unrated)
15
Ben-Hur 1959,  G)
16
Scarface 1983,  R)
17
The Longest Day 1962,  G)
18
The King and I 1956,  G)
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
Sleepy Hollow 1999,  R)
21
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
22
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
23
Little Otik 2000,  Unrated)
24
Big Fish 2004,  PG-13)
25
Oliver Twist 1999,  PG-13)
26
Black Cat, White Cat ,  R)
27
Underground 1995,  Unrated)
28
Arizona Dream 1993,  R)
29
Brazil 1985,  R)
30
The Last Emperor 1987,  PG-13)
31
The Godfather 1972,  R)
32
The Godfather, Part II 1974,  R)
33
The Godfather, Part III 1990,  R)
34
Empire of the Sun 1987,  PG)
35
Dreams 1990,  PG)
36
Sin City 2005,  R)
37
Tess 1979,  PG)
38
Conan the Barbarian 1982,  R)
39
Trainspotting 1996,  R)
40
Miranda 1985,  Unrated)
41
Zerkalo (The Mirror) 1974,  Unrated)
42
Barbarella 1968,  PG)
43
C'est arrivé prčs de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
C'est arrivé prčs de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
crazy movie :)
44
Dog Day Afternoon 1975,  R)
45
House of Fools 2002,  R)
46
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman)
The two young actors are amazing they play their guileless naďve sensitivity with such earnestness! Central character, Ali, the 9 year old brother, is Mir Farrokh Hashemian, who really carried the film with his legwork, and the younger sister Zahra is Bahareh Seddiqui, who contributed her restrained share of screen presence. The pair is so natural: those furrowed faces, anxious knitted brows , the range of sad faces the two came up with! The bond between the brother and sister is so warm
47
Y Tu Mamá También 2001,  R)
48
King Kong 2005,  PG-13)
49
Im Juli. (In July) 2000,  Unrated)
50
Crash 2005,  R)
51
Fight Club 1999,  R)
52
Swing Kids 1993,  PG-13)
53
Azumi 2003,  Unrated)
54
Animal Factory 2000,  R)
55
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
56
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
57
La Belle Noiseuse 1991,  Unrated)
58
Andrei Rublev 1966,  Unrated)
59
Three Seasons 1999,  PG-13)
60
21 Grams 2003,  R)
61
The Dancer Upstairs 2002,  R)
62
Dancer in the Dark 2000,  R)
63
Nell 1994,  PG-13)
64
In the Bedroom 2001,  R)
65
Swimming Pool 2003,  R)
66
Out of Africa 1985,  PG)
67
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
68
The Color Purple 1985,  PG-13)
69
Seven (Se7en) 1995,  R)
70
Dead Man Walking 1995,  R)
71
Dancing At The Blue Iguana 2000,  R)
72
Lost and Delirious 2001,  R)
73
American Psycho 2000,  R)
74
Stand by Me 1986,  R)
75
Histoire D'O (The Story of O) 1975,  NC-17)
76
Pan's Labyrinth 2006,  R)
77
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
Paris, May 1968. Revolution breaks out and the world seems to be in a critical turning point, but inside the four walls of an apartment, three youngsters experience their very own revolution.
78
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
79
Blow-Up 1966,  Unrated)
80
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
I was expecting more from this movie. It Dissapointed me.
81
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012,  Unrated)
82
Transylvania 2006,  Unrated)
83
Gadjo dilo (Crazy Stranger) 1997,  Unrated)
84
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
The Orphanage centers on a Laura (Belén Rueda) who purchases her beloved childhood orphanage with dreams of restoring and reopening the long abandoned facility as a home for disabled children. Once there, Laura discovers that the new environment awakens her son's imagination, but the ongoing fantasy games he plays with an invisible friend quickly turn into something more disturbing.

After her son disappears, Laura becomes obsessed with locating him- dead or alive. She looks to a group of parapsychologists for help in unraveling the mystery.
85
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
A team of local TV reporters are following a squad of firemen on night duty. The footage is completely live and their task is to make show about on the life of these professionals who work while we are sleeping. The first job of the night is to rescue an old lady who is trapped inside her apartment but the routine rescue soon takes a sinister turn. Something evil is spreading throughout the building, out of control. Trapped inside, the firemen and the TV crew have to confront an unknown and lethal horror. Now, the only thing that matters is hiding, surviving and trying desperately to escape. They must keep on recording. No matter what happens. Until the very last moment...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments