My Favorite Movies
| Kevinckchoong's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
I Dreamed of Africa 2000, PG-13) |
|
| 2 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 3 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 4 |
Mamma Mia! 2008, PG-13) |
|
| 5 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 6 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 7 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 8 |
The Matrix Revisited 2001, Unrated) |
|
| 9 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 13 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 14 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 15 |
Quantum of Solace 2008, PG-13)
This has to be most boring Bond film! Bond has been affected by love throughout the entire show. He's becoming more human and like any regular movies. I can't believe M's not that intelligent in this flick. Rather strange, I think. However, it's probably the intention of the producers to portray the meaning of "Solace" in this flick. |
|
| 16 |
Australia 2008, PG-13) |
|
| 17 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |

















