My Favorite Movies


  kermitxyz's Rating My Rating
1
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
3
Underground 1995,  Unrated)
4
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
5
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950,  Unrated)
6
Annie Hall 1977,  PG)
7
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
8
The Big Lebowski 1998,  R)
9
Head-On (Gegen die Wand) 2004,  R)
10
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
11
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) 1974,  R)
12
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
13
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
14
The Return (Vozvrashcheniye) 2003,  Unrated)
15
M 1931,  Unrated)
16
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
17
The Bothersome Man (Den Brysomme mannen) 2006,  Unrated)
18
Serpico 1973,  R)
19
That Obscure Object of Desire 1977,  R)
20
Amores Perros 2000,  R)
21
The Conversation 1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments