My Favorite Movies


  Kerayi's Rating My Rating
1
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
one of the best, bloodiest, twisted films of all time. you have to have a strong stomach to watch this as thestory, as well as the violence is gruesome.
2
Bichunmoo 2000,  Unrated)
Bichunmoo
sweet romance film with some good action too!
3
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
vengeance is most definitely hers
4
Ashura-jô no hitomi 2005,  PG-13)
Ashura-jô no hitomi
again swet romance film with good fighting scenes- oh and theres a guy with a sonic hairdo-which is always good
5
Wing Chun 1994,  Unrated)
Wing Chun
a kind of feminist action movie. great fight scenes and very funny too
6
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
lush lush film with a better storyline than hero. great story, great fight scnes, lush locations-what more do u want
7
Hero 2002,  PG-13)
Hero
this is more art than film. has some of the scenes were voted the most beautiful in any film ever!
8
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Amazing-the best combo-karate and comedy
9
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi)
great fight scenes and comedy. ends witha strange yet entertaining dance routine. plus it has takeshi kitano so its all good
10
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
this is a cult film with reason to be. amazing teen experience of 'survival of the fittest'.
11
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II)
same setup as the first film only more interesting as it is soo anti-US its almost pro-Taliban!!
12
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
probably the greatest animated film of all time-disneys never been this good
13
The Last Unicorn 1982,  G)
The Last Unicorn
ahhh trip down memory lane cos this is a film i grew up with. if u were the sort of kid who believed in fairies and unicorns this is the film for you
14
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
One of the best anime films ever
15
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
great anime film about the environment and how us smelly humans are destroying it
16
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Great anime film based on a Welsh novelist's *ahem* novel. "There's no point in living if i can't be beautiful" - what's with the ginger bashing?
17
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
Blood - The Last Vampire
lush animation on this film- meh the storys not so good
18
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
Vampire Hunter D - Bloodlust
great anime. if ur a fan of vampires watch this
19
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Amazing! Great fight scenes
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Great, amazing, wicked, and so so cool. Got me to look on eBay for my very own samurai sword...only for decoration of course.
21
Vanity Fair 2004,  PG-13)
Vanity Fair
not strictly true to the novel but a good adaptation with a decidedly indian influence
22
Mansfield Park 1998,  PG-13)
Mansfield Park
jane austen in film-lush
23
Gosford Park 2001,  R)
Gosford Park
brilliant film about the lives of servants in country houses
24
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
the best one of the trilogy-al pacino and robert de niro in the same film
25
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
How can i rate this! Part of my favourite trilogy of films ever
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Again-10*
27
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Oh my god how many times did i cry in this film, once because i knew i would never see it for the first time again- how sad am I...
As a LOTR nut absolutely loved it and was soo glad that someone who cared about it as much as Peter Jackson got to do it.
28
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
fantasy, david bowie, muppets and 80's synth-what more do u want
29
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
brill attempt at the same atmosphere of original stories like Sleeping Beauty and little red riding hood- fab and scary
30
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
cute French film about weird people- i love it
31
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
shows you different endings depending on the decisions she makes- fab german film
32
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
cool film about weirdos- i love this
33
Angel-A 2005,  R)
34
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Brilliant comment on society and human nature. Loved how this shunned the flashy action sequences of other 'zombie' films to focus on the more human, emotional aspects such as loneliness etc. Will Smith better get an Oscar for this or i'll cry
35
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
36
The Hidden Blade 2004,  R)
37
The Life of Oharu (Saikaku ichidai onna) 1952,  G)
38
The Golden Compass 2007,  PG-13)
39
Dreams 1990,  PG)
40
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
Gourmet meal for your eyes and i dont know why people bash the plot so much i thought it was engaging and refreshingly lacking a sugar coated ending
41
Legend 1986,  PG)
42
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
43
Dolls 2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments