My Favorite Movies
Give list a short description
| KentAron's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 2 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 3 |
Ronin 1998, R) |
|
| 4 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 5 |
Fight Club 1999, R)
Along with the Matrix this is one of the best films of the past 10 years. Inspiring to watch and addicting as well. The replay value if it is high because you always notice something new every single time... a directors cut or an extended cut needs to be released on the 10 year aniversary... and the moment it's on blu-ray i'm snaggin it |
|
| 6 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 7 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 8 |
Heat 1995, R) |
|
| 9 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 11 |
The Hunt for Red October 1990, PG)
finally a submarine movie that isn't about water leaking into the boat.. i hate that... |
|
| 12 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 13 |
Superman 1978, PG) |
|
| 14 |
Superman II: The Richard Donner Cut 2006, PG)
A much better movie in comparison to the original. The way Lois tricks Clark is amazingly brilliant as is the begining of the movie. The redone effects are cheezy and you can tell they're done now but made to look like then. |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Ghost in the Shell 1996, R)
The film that inspired The Matrix. Well at least one of the films. Ghost in the Shell is usually a persons first go in the world of anime. This or Akira. It's tough to understand if you aren't an existential thinker or dont' get the ideas of souls. It's animation is breath takingly good and the voice acting is top notch. I love it to death and it'll always be in my collection of movies |
|
| 17 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 18 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 19 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 20 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 21 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 22 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 23 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 24 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 25 |
Match Point 2005, R)
Woody Allen's best work in my oppinion. The way the families are and the way Scarlett Johansson plays sexy is amazing. The whole cast is what makes it work. I love this movie. It's great. It was so honest in the way the man hates that he has to make choices and can't because he's actually a coward. |
|
| 26 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 27 |
True Romance 1993, R) |
|
| 28 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 29 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 30 |
El Mariachi 2001, R) |
|
| 31 |
Desperado 1995, R) |
|
| 32 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R)
Oh how i love this movie. The reason i give it 5 stars is personal. I know it's not actually a 5 star more so don't give me crap. But this movie is inspiring to potential film makers. It's a great piece of popcorn cinema and it wasn't expensive to make. Johnny Depp did all his acting in 8 days and the special effects were simple and cost almost nothing to make. It's a ton of fun. |
|
| 33 |
Sin City 2005, R) |
|
| 34 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 35 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 36 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 37 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 38 |
Clerks 1994, R) |
|
| 39 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 40 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 41 |
Dogma 1999, R) |
|
| 42 |
Death Proof 2007, R)
Death Proof wasn't my favorite part of Grindhouse but has since turned into my favorite part. |
|
| 43 |
No Country for Old Men 2007, R) |











































