My Favorite Movies
| kensalisbury's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Con Air 1997, R) |
|
| 2 |
Entrapment 1999, PG-13) |
|
| 3 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 4 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 5 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 6 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 7 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 8 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 9 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 10 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 11 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 12 |
Heat 1995, R) |
|
| 13 |
Black Rain 1989, R) |
|
| 14 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 15 |
Aliens 1986, R) |
|
| 16 |
Alien 1979, R) |
|
| 17 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 18 |
Alien3 1992, R) |
|
| 19 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 20 |
The Last Boy Scout 1991, R) |
|
| 21 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 22 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 23 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 24 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 25 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 26 |
Six Days, Seven Nights 1998, PG-13) |
|
| 27 |
Firewall 2006, PG-13) |
|
| 28 |
The Interpreter 2005, PG-13) |
|
| 29 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 30 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 31 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 32 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 33 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 34 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 35 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 36 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 37 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 38 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 39 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 40 |
Training Day 2001, R) |
|
| 41 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 42 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 43 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 44 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 45 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 46 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |














































