My Favorite Movies


  kennardjon's Rating My Rating
1
My Neighbor Totoro 1988,  G)
2
Andrei Rublev 1966,  Unrated)
3
Zerkalo (The Mirror) 1974,  Unrated)
4
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
5
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
6
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
7
The Godfather 1972,  R)
8
Barry Lyndon 1975,  PG)
9
Spirited Away 2001,  PG)
10
Tokyo Story ,  Unrated)
11
Citizen Kane 1941,  PG)
12
Taxi Driver 1976,  R)
13
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
14
Picnic at Hanging Rock 1975,  PG)
15
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955,  Unrated)
16
The Searchers 1956,  Unrated)
17
Pandora's Box 1929,  Unrated)
18
Rosemary's Baby 1968,  R)
19
Persona 1966,  Unrated)
20
The General 1926,  Unrated)
21
Mulholland Drive 2001,  R)
22
Suna no Onna (Woman in the Dunes) 1964,  Unrated)
23
Alien 1979,  R)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
25
The Big Lebowski 1998,  R)
26
Back to the Future 1985,  PG)
27
Lost In Translation 2003,  R)
28
Suspiria 1977,  R)
29
Enter the Dragon 1973,  R)
30
Planet of the Apes 1968,  G)
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
32
Ben-Hur 1959,  G)
33
Amadeus 1984,  PG)
34
The Gold Rush 1925,  Unrated)
35
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
36
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
37
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
38
Ugetsu monogatari 1953,  Unrated)
39
Come and See (Idi i smotri) 1985,  Unrated)
40
M 1931,  Unrated)
41
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
42
City Lights 1931,  G)
43
Chungking Express 1994,  PG-13)
44
Bottle Rocket 1996,  R)
45
Yi Yi 2000,  Unrated)
46
Jason and the Argonauts 1963,  G)
47
The Room 1998,  R)
48
Stalker 1979,  Unrated)
49
Cr燰 Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) 1976,  PG)
50
El 聲gel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
51
Apocalypse Now 1979,  R)
52
Hausu (House) 1977,  Unrated)
53
Harakiri 1963,  Unrated)
54
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
55
Jungfruk鄟lan (The Virgin Spring) 1959,  Unrated)
56
Commando 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments