Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kelso037's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This was my favourite movie of the year...also it was the "first date" movie with my boyfriend.
2
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
One of my all time favourites!!
3
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Absolutly LOVED IT! Amazing, and one that leaves you thinking about it for a very long time. A thinker, but a good one. Not for the lighthearted.
4
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
I think this is one of my all time favorites
5
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
6
Saving Private Ryan 1998,  R)
7
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
8
Backdraft 1991,  R)
9
A League of Their Own 1992,  PG)
10
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
hehehe, anyone else notice brad eats in EVERY scene? gotta like a man who eats
11
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Awwww....keep swimming dang it! MINE MINE MINE!
12
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
A little controversial, but a good chick flick. Childhood fav.
13
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Hilarious, good ending. I really liked the cameo.
14
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Once again..they didn't botch the sequel. Gotta love the drugged scene.
15
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Sequel? Sequel?
16
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
17
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Loved it loved it loved it. Total girly movie....I couldn't tell what my boyfriend thought of it.....but a wonderful story....but what else to expect from Nicolas Sparks?
18
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
19
The Princess Diaries 2001,  G)
20
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The first one is awesome, sort of a thinker as well...the sequels sucked.
21
The Butterfly Effect 2004,  R)
22
North Country 2005,  R)
North Country
Totally cool movie. I really liked the issues it addressed and was just inspiring in many ways. It was very...round? and it was based on more than just one issue.
23
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
24
28 Days 2000,  PG-13)
25
The Mummy 1999,  PG-13)
26
Armageddon 1998,  PG-13)
27
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
28
The Sound of Music 1965,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments