My Favorite Movies


  kels0096's Rating My Rating
1
When Harry Met Sally 1989,  R)
2
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
The book is better. Isla Fisher is a lot of fun. She really makes the movie. It's a lazy day kind of movie.
3
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
4
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
5
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
6
Saving Private Ryan 1998,  R)
7
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
8
Penelope 2006,  PG)
9
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
10
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
An intensely riveting film about a brutal dictator and a Scottish doctor.
11
Becoming Jane 2007,  PG)
12
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I can watch this one over and over and over.
13
Psycho 1960,  R)
14
Rear Window 1954,  PG)
15
Vertigo 1958,  PG)
16
Dial M for Murder 1954,  PG)
17
A Hard Day's Night 1964,  G)
18
Help! 1965,  G)
19
The Lion in Winter 1968,  PG)
20
Emma 1996,  PG)
21
Juno 2007,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The best of the series.
25
V for Vendetta 2006,  R)
26
The Usual Suspects 1995,  R)
27
Little Women 1994,  PG)
28
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
A huge tear-jerker but beautiful.
29
Boys Don't Cry 1999,  R)
30
Monster 2003,  R)
31
Men in Black 1997,  PG-13)
32
Men in Black II 2002,  PG-13)
33
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
34
Sliding Doors 1998,  PG-13)
35
Addams Family Values 1993,  PG-13)
36
Shakespeare in Love 1998,  R)
37
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
38
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
39
Schindler's List 1993,  R)
40
The English Patient 1996,  R)
41
Casablanca 1942,  PG)
42
The Pianist 2002,  R)
43
Europa Europa 1991,  R)
44
Good Bye, Lenin 2002,  R)
45
The Wizard of Oz 1939,  G)
46
West Side Story 1961,  PG)
47
White Christmas 1954,  Unrated)
48
The Godfather 1972,  R)
49
The Godfather, Part II 1974,  R)
50
The Mission 1986,  PG)
51
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
52
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
53
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
54
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
55
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
56
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
57
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
58
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
59
School Ties 1992,  PG-13)
60
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
61
Love Actually 2003,  R)
62
About a Boy 2002,  PG-13)
63
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
64
Notting Hill 1999,  PG-13)
65
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
66
Sense and Sensibility 1995,  PG)
67
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
68
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments