My Favorite Movies


  KELOWNICHA's Rating My Rating
1
Smoke Signals 1998,  PG-13)
Smoke Signals
this movie is so funny , some of characters remind me of some people i know here on my reservation which isn't far from the rez in this film. my cousin was in the film and my step brother Vaughn eagle bear wrote and performed the song john waynes teeth.
2
Up in Smoke 1978,  R)
3
Powwow Highway 1989,  R)
4
Scarface 1983,  R)
5
Forrest Gump 1994,  PG-13)
6
Dance Me Outside 1994,  R)
Dance Me Outside
this movie is real good. i like the part where they are teasing the brother in law wolverine hahaha that was halarious . also when they steal his car and totally mess it up.
7
Thunderheart 1992,  R)
8
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
9
Black Cloud 2005,  PG-13)
10
Once Were Warriors 1994,  R)
11
Geronimo - An American Legend 1993,  PG-13)
12
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
13
Skins 2002,  R)
14
Little Big Man 1970,  PG)
Little Big Man
this movie is good from start to finish, chief Dan george is funny as hell. were invisible lol.
15
Little Giants 1994,  PG)
16
Little Man 2006,  PG-13)
17
The Little Rascals - Little Papa, Dogs Is Dogs, Sprucin' Up 2001,  Unrated)
18
50 First Dates 2004,  PG-13)
19
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
20
50 Cent - Refuse to Die 2002,  Unrated)
21
Love at First Bite 1979,  PG)
22
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
23
The First Power 1989,  R)
24
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
25
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
26
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
27
Who Am I? ,  PG-13)
28
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
29
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
30
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
31
The Young Master (Shi di chu ma) 1978,  PG-13)
32
The Medallion 2003,  PG-13)
33
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
34
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
35
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
36
Snake and Crane Arts of Shaolin (She hao ba bu) 1978,  PG)
37
The Big Brawl (Battle Creek Brawl) 1980,  R)
38
The Protector 1985,  R)
39
Rumble in Hong Kong (Nu jing cha) (The Heroine) 1973,  PG-13)
40
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
41
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
42
The Tuxedo 2002,  PG-13)
43
Supercop 2 (Chao ji ji hua) (Police Story 3: Supercop 2) 1993,  R)
44
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
45
Rush Hour 1998,  PG-13)
46
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
47
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
48
Fools Rush In 1997,  PG-13)
49
Sam Kinison - Family Entertainment Hour 2001,  Unrated)
50
Training Day 2001,  R)
51
Cry Freedom 1987,  PG)
52
John Q 2001,  PG-13)
53
Philadelphia 1993,  PG-13)
54
The Mighty Quinn 1989,  R)
55
Ricochet 1991,  R)
56
Heart Condition 1990,  R)
57
Inside Man 2006,  R)
58
Man on Fire 2004,  R)
59
Crimson Tide 1995,  R)
60
The Bone Collector 1999,  R)
61
Malcolm X 1992,  PG)
62
He Got Game 1998,  R)
63
Devil in a Blue Dress 1995,  R)
64
The Siege 1998,  R)
65
License to Kill 1984,  PG-13)
66
The Manchurian Candidate 2004,  R)
67
Déjà Vu 2006,  PG-13)
68
Remember the Titans 2000,  PG)
69
Glory 1989,  R)
70
Courage Under Fire 1996,  R)
71
Mo' Better Blues 1990,  R)
72
She Hate Me 2004,  R)
73
Hollywood Homicide 2003,  PG-13)
74
Our Song 2000,  R)
75
The Saint of Fort Washington 1992,  R)
76
Black Sheep 1996,  PG-13)
77
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
78
Tommy Boy 1995,  PG-13)
79
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley 1998,  Unrated)
80
Almost Heroes 1998,  PG-13)
81
We Were Soldiers 2002,  R)
82
American Pie 1999,  R)
83
Down to Earth 2001,  PG-13)
84
Head of State 2003,  PG-13)
85
Scent of a Woman 1992,  R)
86
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
87
Pootie Tang 2001,  PG-13)
88
Chris Rock: Never Scared 2004,  Unrated)
89
Best of Chris Rock: Volume 2 2001,  R)
90
Chris Rock: Bigger & Blacker 1999,  Unrated)
91
Best of Chris Rock 1999,  R)
92
Chris Rock: Bring the Pain 1996,  Unrated)
93
Chris Rock: Big Ass Jokes 1994,  Unrated)
94
The Longest Yard 2005,  PG-13)
95
CB4 - The Movie 1993,  R)
96
Lethal Weapon 4 1998,  R)
97
Saturday Night Live: The Best of Chris Rock 1999,  Unrated)
98
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
99
New Jack City 1991,  R)
100
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
101
Doom 2005,  R)
102
Detroit Rock City 1999,  R)
103
Cradle Will Rock 1999,  R)
104
The Flintstones in Viva Rock Vegas 2000,  PG)
105
WWE - Eve of Destruction 2002,  Unrated)
106
The Scorpion King 2002,  PG-13)
107
The Last King of Scotland 2006,  R)
108
The Lion King 1994,  G)
109
Scooby Doo in Where's My Mummy 2005,  Unrated)
110
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
111
The Mummy 1999,  PG-13)
112
Boat Trip 2003,  R)
113
Road Trip 2000,  R)
114
Man of the Year 2006,  PG)
115
What About Bob? 1991,  PG)
116
The Blues Brothers 1980,  R)
117
Donnie Brasco 1997,  R)
118
Jungle Book 1995,  G)
119
The Shining 1980,  R)
120
Black Hawk Down 2001,  R)
121
Toy Story 1995,  G)
122
Wayne's World 1992,  PG-13)
123
Big Momma's House 2000,  PG-13)
124
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
125
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
126
Die Hard 1988,  R)
127
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
128
American Beauty 1999,  R)
129
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
130
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
131
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
132
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
133
The Breakfast Club 1985,  R)
134
Conan the Barbarian 1982,  R)
135
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
136
The Pink Panther 2006,  PG)
137
Back to the Future 1985,  PG)
138
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
139
Groundhog Day 1993,  PG)
140
Charlotte's Web 2006,  G)
141
Nacho Libre 2006,  PG)
142
Bedazzled 2000,  PG-13)
143
Jeepers Creepers 2001,  R)
144
Date Movie 2006,  PG-13)
145
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
146
Four Brothers 2005,  R)
147
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
148
The Hills Have Eyes 2006,  R)
149
Fight Club 1999,  R)
150
The Wizard of Oz 1939,  G)
151
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
152
Men in Black II 2002,  PG-13)
153
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
154
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
155
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
156
Final Destination 2000,  R)
157
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
158
Employee of the Month 2006,  PG-13)
159
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
160
Smokin' Aces 2007,  R)
161
Anaconda 1997,  PG-13)
162
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
163
Little Nicky 2000,  PG-13)
164
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
165
Armageddon 1998,  PG-13)
166
Blade II 2002,  R)
167
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
168
Gothika 2003,  R)
169
Jumanji 1995,  PG)
170
Monsters, Inc. 2001,  G)
171
Big Daddy 1999,  PG-13)
172
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
173
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
174
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
175
A Goofy Movie 1995,  G)
176
Shrek 2001,  PG)
177
The Silence of the Lambs 1991,  R)
178
Blue Crush 2002,  PG-13)
179
Batman 1989,  PG-13)
180
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
181
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
182
The Butterfly Effect 2004,  R)
183
Johnny English 2003,  PG)
184
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
185
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
186
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
187
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
188
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
189
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
190
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
191
The Ring Two 2005,  PG-13)
192
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
193
Lord of War 2005,  R)
194
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
195
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
196
Zoolander 2001,  PG-13)
197
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
198
Alien 1979,  R)
199
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
200
Beethoven 1992,  PG)
201
Babe 1995,  G)
202
Collateral 2004,  R)
203
Final Destination 2 2003,  R)
204
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
205
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
206
Sleeping Beauty 1959,  G)
207
Air Force One 1997,  R)
208
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
209
Rocky III 1982,  PG)
210
Transporter 2 2005,  PG-13)
211
Stuart Little 1999,  PG)
212
Along Came Polly 2004,  PG-13)
213
Chicken Run 2000,  G)
214
Pride and Prejudice 2005,  PG)
215
Deep Impact 1998,  PG-13)
216
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
217
Big Fat Liar 2002,  PG)
218
Rocky IV 1985,  PG)
219
Rocky II 1979,  PG)
220
Dragonheart 1986,  PG-13)
221
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
222
Batman Returns 1992,  PG-13)
223
King Arthur 2004,  PG-13)
224
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
225
28 Weeks Later... 2007,  R)
226
Next 2007,  PG-13)
227
Father of the Bride 1991,  PG)
228
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
229
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
230
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
231
Bride of Chucky 1998,  R)
232
Freddy vs. Jason 2003,  R)
233
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
234
American Wedding 2003,  R)
235
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
236
Hoodwinked 2006,  PG)
237
Runaway Bride 1999,  PG)
238
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
239
Hostel 2006,  R)
240
Team America - World Police 2004,  R)
241
Van Helsing 2004,  PG-13)
242
The Land Before Time 1988,  G)
243
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
244
Bring It On Again 2004,  PG-13)
245
Die Another Day 2002,  PG-13)
246
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
247
101 Dalmatians 1961,  G)
248
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
249
Con Air 1997,  R)
250
Ghostbusters 1984,  PG)
251
Snakes on a Plane 2006,  R)
252
Garfield - The Movie 2004,  PG)
253
The Covenant 2006,  PG-13)
254
Addams Family Values 1993,  PG-13)
255
Erin Brockovich 2000,  R)
256
Meet the Parents 2000,  PG-13)
257
Red Eye 2005,  PG-13)
258
Wild Wild West 1999,  PG-13)
259
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
260
Bad Boys II 2003,  R)
261
Cats & Dogs 2001,  PG)
262
Clueless 1995,  PG-13)
263
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
264
Angels in the Outfield 1994,  PG)
265
The Patriot 2000,  R)
266
Scream 2 1997,  R)
267
Scream 3 2000,  R)
268
Toy Story 2 1999,  G)
269
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
270
The Santa Clause 1994,  PG)
271
Final Destination 3 2006,  R)
272
Night at the Museum 2006,  PG)
273
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
274
Aliens 1986,  R)
275
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
276
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
277
The Amityville Horror 2005,  R)
278
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
279
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
280
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
281
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
282
National Treasure 2004,  PG)
283
The Guardian 2006,  PG-13)
284
Casino Royale 2006,  PG-13)
285
Deep Blue Sea 1999,  R)
286
Freaky Friday 2003,  PG)
287
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
288
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
289
Sister Act 1992,  PG)
290
Beverly Hills Cop 1984,  R)
291
Gremlins 1984,  PG)
292
Meet the Robinsons 2007,  G)
293
Blades of Glory 2007,  PG-13)
294
Love Actually 2003,  R)
295
Pretty Woman 1990,  R)
296
Hitch 2005,  PG-13)
297
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
298
The Ring 2002,  PG-13)
299
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
300
Wedding Crashers 2005,  R)
301
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
302
Gladiator 2000,  R)
303
King Kong 2005,  PG-13)
304
Kung Fu Hustle 2004,  R)
305
Hustle & Flow 2004,  R)
306
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
307
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
308
Chang fa gu niang (Girl With the Long Hair) 1975,  Unrated)
309
Shaolin Martial Arts 1975,  Unrated)
310
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) 2006,  Unrated)
311
They Call Me Bruce? 1982,  PG)
312
The Last of His Tribe 1992,  PG-13)
The Last of His Tribe
great movie but sad also.
313
Yellowbeard 1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments