My Favorite Movies


  kellyss's Rating My Rating
1
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
I could watch this movie over and over and never get tired of it
2
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
3
Helen of Troy 2003,  Unrated)
Helen of Troy
I love period pieces... this one is one of my favourites
4
March of the Penguins 2005,  G)
5
Elizabeth 1998,  R)
Elizabeth
I've loved Cate Blanchett ever since I saw this movie... it's a fab period piece
6
Shrek 2001,  PG)
7
Pretty Woman 1990,  R)
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
9
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
One of the first Eddie Murphay movies in which he plays several characters! Have seen this movie many times, I love it.
10
The Sweetest Thing 2002,  R)
11
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
hilarious
12
Long Way Round 2005,  Unrated)
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
14
The Lord of the Rings 1978,  PG)
15
Aladdin 1992,  G)
16
X-Men 2000,  PG-13)
17
The Island 2005,  PG-13)
18
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
19
Ice Age 2002,  PG)
20
Grease 1978,  PG)
21
Jerry Maguire 1996,  R)
22
The Shawshank Redemption 1994,  R)
23
Erin Brockovich 2000,  R)
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
25
The Little Mermaid 1989,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments