My Favorite Movies


  1. kellylouise2
  2. Kelly

Yes, I am all over the place, basically.

  kellylouise2's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
2
Citizen Kane 1941,  PG)
3
Gone With the Wind 1939,  G)
4
Rear Window 1954,  PG)
5
Charade 1963,  G)
6
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
7
Giant 1956,  G)
8
East of Eden 1955,  PG)
9
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
10
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
The most random yet genius film I've ever seen. It is a very fast-paced film, as the French seem to love so much, but since the cinematography is so stunning, you have to cherish each moment of it in order not to miss anything. The plot barely has a purpose, but is nevertheless absolutely fascinating and the brilliant dialogue and great sense of humour make up for it. Before Breakfast at Tiffany's came along, this was the most stylish film.
11
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
Bande à part (Band of Outsiders)
With every Godard film I see, I fall in love with his films more and more, and they only seem to be getting better as well. Still, I believe this is truly Godard's masterpiece, for it features quite a few epic and legendary scenes. It ruined Pulp Fiction for me altogether- makes Tarantino seem like an amateur. Really brilliant picture once more. Godard and Karina are an impeccable twosome.
12
Alphaville 1965,  Unrated)
Alphaville
Baffling. Mesmerising. Stunning. I was in complete awe of this, yet another profound masterpiece by the master that is Jean-Luc Godard. Regrettably, Godard did not attempt to adapt 1984 or Brave New World to film, for he would have pulled it off effortlessly, I'm sure. Alphaville is thought-provoking and mind-blowing, much like his other films, satisfying both intellectually and cinematographically.
13
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
Last Tango in Paris
This movie is utter perfection. All Bertolucci had to do was put Brando in front of the camera and he made his own film. So much of it has been improvised which even Brando himself has admitted to make the film almost incomprehensible, but there are various hidden meanings to be found once you get past the craziness of it all. It is not just about sex, it is about life in all of its measures. It is an overload of emotions set amidst the beauty of Paris, which holds you captive for two hours straight. Yes, there are some disturbing facts about this film, but it doesn't take away its masterpiece.
14
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
15
Yellow Submarine 2012,  G)
16
The Wizard of Oz 1939,  G)
17
Mary Poppins 1964,  G)
18
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Probably the only Christmas movie I can watch without shame, which in its own makes for a great film. But aside from being undoubtedly the best and most heartwarming Christmas film ever made, the brilliance of this film doesn't end there. It is Capra's masterpiece, which of course wouldn't have been as brilliant without the excellence of Stewart (how's that for an appropriate reference) but the fantastic directing and amazing script would have made for a phenomenal film alone. It's a wonderful experience to immerse yourself into this utopia for two hours, and I wish I could have stayed for much longer.
19
Roman Holiday 1953,  Unrated)
20
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
I daresay, in utter honesty, that this is the greatest film I have ever seen, or probably will ever have the pleasure of seeing. Such an enchanting experience. Endearing and epic from start to finish. From its charming scenery, to the moving relationship between the boy and the projectionist, to its brilliant way of story-telling, to the fantastic script: all of it makes for a truly phenomenal film. One of the most heartbreaking coming-of-age tales ever to be created.
21
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
This is a masterpiece that stands out in all of the hundreds of war movies ever made. Who would ever think of trying humour? It gave me goose bumps in every part of my body. So much love, so much strength, so much humanity in a time so inhumane- it's breathtaking.
22
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
This is perhaps the most inspiring film I have ever seen to date. Amélie Poulain.. what to say about this brilliant creation of creature? She takes Pay It Forward to a whole other level in her own subtle mannerisms. You fall in love with her and want to be her at the very same time. And although the main character is already a masterpiece on its own and does not need anything else, its genius is made whole by the clinging dialogue, Yann Tiersen's epic melodies and background setting of spellbinding Montmartre, which is what makes this my personal favourite film of all-time.
23
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
24
Good Bye, Lenin 2002,  R)
25
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
A film of which I'm not at all ashamed to admit has emotionally triggered me to such an extent that tears were inevitable. Possibly the most moving film in history, at least to my limited knowledge of history. With outstanding performances from its leading actors, as well.
26
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
A brilliant piece of cinematography which is so intriguing in itself that you very nearly forget the haunting performances of the lost characters. This film made me fall madly in love with Darren Aranofsky.
27
Memento 2000,  R)
Memento
Really excellent and clever filmmaking. Absolutely brilliant script. You find yourself feeling frustrated as hell throughout the movie, you keep allowing people to mess with your brain, you have no idea who to believe and you feel as helpless as a newborn. By the time you reach the end, you feel utterly betrayed. Yet you feel good about the lie, because the truth wouldn't have been as rewarding. It really is a masterpiece at capturing all of the main character's feelings and putting them into the viewer's mind. I also appreciated the meaning it got across about memory being only subjective and merely an interpretation of reality. Sometimes you just have to believe whatever you want to believe.
28
Fight Club 1999,  R)
29
True Romance 1993,  R)
True Romance
Everything about this film reeks of Tarantino, but it does not deliver as one, and I was left disappointed. Had he directed it himself, the movie would have the same legendary status as Pulp Fiction by now. The suspense just doesn't come across rightfully. Also, the music editing is done horribly amateurish and distracts from the movie a lot. The only thing right about True Romance (aside from its script, obviously) is the epic cast; Slater and Arquette are especially brilliant and carry the entire film. What remains is a tremendously enjoyable film which could have been Tarantino's masterpiece but has gone to waste in the hands of Scott.
30
Reservoir Dogs 1992,  R)
31
The Matrix 1999,  R)
32
Back to the Future 1985,  PG)
33
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
34
Withnail and I 1987,  R)
Withnail and I
I've never cried from laughter so much. This is one of the most hilarious British comedies ever made, might even beat Monty Python for me, thanks to the hysterical performances of Grant and McGann. It's got brilliant dialogue, great characters and an epic soundtrack, as well. Withnail has quickly become one of my favourite anti-heroes ever created.
35
I'm Not There 2007,  R)
36
Almost Famous 2000,  R)
37
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
The opening scene is my all-time favorite movie scene, and not just because of Iggy Pop. I was really pleasantly surprised by how much I liked this film. It is about so much more than junkies. Another thing that surprised me was that I could actually understand the whole film without subtitles, even though that very thick Scottish accent is not something I'm particularly familiar with.
38
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Really fucking intense, but I found myself mesmerized by it all. This film is about so much more than merely a girl running to save her boyfriend's life in twenty minutes, it is about the essentiality of time and small occurrences which can change fate, and when it doesn't, you might just get another chance to change it. Brilliant filmmaking of the gloriously grungy 90s, this is an absolute masterpiece.
39
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Really fucking great. Three fantastic actors in probably the most brilliant and layered action thriller to date. When you unfold the action, you find a truly unique story with very well written characters, and a depth you wouldn't normally expect. Or you can see it as a touching story with a very awesome twist. Either way, it is impossible to deny the greatness of this film. Everything about it is right. I wish Oldman had more screentime, though, even if he doesn't need it. In the rare moments he shows his face, he already gives a legendary performance.
40
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Holy shit, I loved this movie. Probably one of the most bizarre and inhumane films I've ever watched. Bale does a phenomenally awesome job at portraying the very disturbed Bateman. Anyone with a perverted enough mind will be able to appreciate this as a genius work of art, as it is not only thoroughly enjoyable in a twisted way, but also shows an in depth profile of one sick human psyche that is truly fascinating. A film that certainly won't be soon forgotten, nor left unquoted. Also features possibly one of the cheesiest soundtracks ever.
41
Donnie Darko 2001,  R)
42
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
43
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
44
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
This film has one of the best opening scenes ever. And miraculously, the film only gets better as it progresses. You cannot help but love this surreal world Anderson created. It's truly a unique movie with a magnificent story. I was surprised I could enjoy this film so much as I normally disfavour about half of the cast, but I really did. The soundtrack is excellent as well. A true masterpiece.
45
Forrest Gump 1994,  PG-13)
46
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Feels like watching a dozen films into one; so many contradictions and bizarre but astonishing tales are being told.. you feel yourself being enchanted by the fantasized world the dying man created in his shortcomings, and utterly moved by the reality. A combination of the two makes for a wonderful, touching tale told through the lens of Burton, who has put aside his haunting tendencies for a bit to make a truly heartfelt masterpiece.
47
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
Into the Wild is by far the most depressing film I have ever seen, as well as being the most inspiring, eye-opening and fascinating, though most of that fades away at the end. I have never seen a film based on true events that left me with such a strong taste of wanting more.. more answers.. more truth.. nor has a film ever evoked such strong emotions in me. Penn has done a phenomenal job with capturing this truly magnificent story. I also thought the idea of having his sister do a voice-over to illustrate the flaws of the heroic character was brilliant. Everything about this movie is great: great acting by great actors, great directing by a great filmmaker, an amazingly haunting soundtrack by a great artist.. I just wish the ending could have been different.. that McCandless could have been proven right and his journey would have touched more people's lives. Then again, that would have been a lie.
48
My Own Private Idaho 1991,  R)
49
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
50
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
Wow. Truly enchanting and mesmerizing and moving in many different ways, I wish this film would have never ended. Bernal and Gainsbourg make for a fantastic duo in this eye-widening experience. I have always thought Eternal Sunshine of the Spotless Mind was plainly bizarre and confusing, but Gondry's inventive and vivid imagination has found the perfect fit with this one. Makes me wish I could live out a lucid dream for the rest of my existence.
51
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
A really lovely, mellow movie. A haunting blend of purity and tragedy, set at a breathtaking scenery, with bits of Korean wisdom taught from man upon man. Truly a mesmerizing film, wherein actions speak louder than words.
52
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
53
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
A rather brilliant adaptation of a surreal novel into a possibly even more surreal film. Bizarrely brilliant. Kubrick manages to create a truly unique portrayal of A Clockwork Orange. But a masterpiece, much like the book, I would name it not. It's a good book, it's a good film, with a greatly explored theory, and that is it. I do quite enjoy Kubrick's style, but that doesn't magically transform this film into a flawless creation. All in all, I still prefer the novel over the film.

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. TrueloveHurtz21
    TrueloveHurtz21 posted 3 years ago

    NICE ONE

  2. crazydannielle16
    crazydannielle16 posted 3 years ago

    Great list!!!