My Favorite Movies


  Kellykoop's Rating My Rating
1
My Man Godfrey 1936,  Unrated)
My Man Godfrey
One of my all-time favorite films and always a pleasure to watch. I've probably seen it no less than 50 times and never get tired of it. William Powell is his usual wonderful self as the "forgotten man" turned butler, Godfrey and his pairing with his real life ex-wife, Carole Lombard, was truly one of my favorite screen pairings. Other performances of note are: the underrated Gail Patrick as Cornelia (she was always a great b!tchy character), Alice Brady as the pixie seeing Angelica Bullock; bullfrog voiced patriarch, Eugene Pallette and underrated bit part of Jean Dixon as Molly the maid. Oh, and don't forget Carlo!! ;)
2
Gilda 1946,  PG)
3
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
4
Kitty Foyle 1940,  Unrated)
5
The Great Ziegfeld 1936,  Unrated)
6
Shall We Dance 1937,  Unrated)
7
It Happened One Night 1934,  Unrated)
8
The Thin Man 1934,  Unrated)
9
The Kennel Murder Case 1933,  Unrated)
10
The Gay Divorcee 1934,  Unrated)
The Gay Divorcee
How can anyone not absolutely adore this film. Alice Brady, as usual, is hilarious as the ditzy aunt and it's always a treat to watch Fred and Ginger do their thing. You'll find yourself singing "The Continental" for days afterward.
11
Life with Father 1947,  Unrated)
12
We're Not Dressing 1934,  R)
13
Twentieth Century 1934,  Unrated)
14
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
15
To Be Or Not to Be (1942) ,  PG)
16
Nothing Sacred 1937,  Unrated)
17
Made for Each Other 1939,  PG-13)
18
No Man of Her Own 1932,  Unrated)
19
The Public Enemy (1931) ,  Unrated)
20
Platinum Blonde 1931,  Unrated)
21
Red Dust 1932,  Unrated)
22
Wife vs. Secretary 1936,  Unrated)
23
San Francisco 1936,  Unrated)
24
Night Nurse 1931,  Unrated)
25
Apartment for Peggy 1948,  Unrated)
26
Picnic 1956,  PG)
27
Born Yesterday 1950,  Unrated)
28
Stalag 17 1953,  Unrated)
29
Sorry, Wrong Number 1948,  Unrated)
30
Stella Dallas 1937,  Unrated)
31
Meet John Doe ,  Unrated)
32
Baby Face 1933,  Unrated)
Baby Face
For its time, it was quite risque, but by today's standards it's pretty tame. One of my favorites of the Pre-Code era and Stanwyck was amazing (as always). If you're going to pick this up, definitely get the TCM release with the uncut version.
33
Double Indemnity 1944,  Unrated)
34
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
35
The Rains Came 1939,  Unrated)
36
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
Cheaper By the Dozen
MUCH better than the Steve Martin version. Clifton Webb and Myrna Loy had great chemistry.
37
That Touch of Mink 1962,  Unrated)
38
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
39
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
40
People Will Talk 1951,  Unrated)
41
The Awful Truth 1937,  Unrated)
42
Penny Serenade 1941,  G)
43
Monkey Business 1952,  PG)
44
The Talk of the Town 1942,  Unrated)
45
His Girl Friday starring Cary Grant and Rosalind Russell ,  Unrated)
46
Dream Wife 1953,  Unrated)
47
Blonde Venus 1932,  Unrated)
48
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
Stewart at his finest! A GREAT film that I wish would be required viewing in Congress on a weekly basis.
49
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
50
Mr. Deeds Goes to Town 1936,  Unrated)
51
Only Angels Have Wings 1939,  Unrated)
52
Pocketful of Miracles 1961,  Unrated)
53
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
54
Now, Voyager 1942,  Unrated)
55
Jezebel 1938,  Unrated)
56
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
57
The Passion of the Christ 2004,  R)
58
Frequency 2000,  PG-13)
59
High Crimes 2002,  PG-13)
60
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
61
The Quiet Man 1952,  Unrated)
62
Déjà Vu 2006,  PG-13)
63
Six: The Mark Unleashed 2009,  Unrated)
64
End of the Harvest 1998,  Unrated)
65
Late One Night 2001,  Unrated)
66
Modern Times 1936,  G)
67
Monsieur Verdoux 1947,  Unrated)
68
The Great Dictator 1940,  G)
69
Limelight 1952,  G)
70
Miss Grant Takes Richmond (Innocence Is Bliss) 1949,  Unrated)
71
Dinner at Eight 1933,  Unrated)
72
Red-Headed Woman 1932,  PG-13)
73
Another Thin Man (Return of the Thin Man) 1939,  Unrated)
74
After the Thin Man 1936,  Unrated)
75
Song of the Thin Man 1947,  Unrated)
76
The Thin Man Goes Home 1944,  Unrated)
77
Shadow of the Thin Man 1941,  Unrated)
78
I Love You Again 1940,  Unrated)
79
Double Wedding 1937,  Unrated)
80
Love Crazy 1941,  Unrated)
81
Evelyn Prentice 1934,  Unrated)
82
42nd Street 1933,  Unrated)
83
Roberta 1935,  Unrated)
84
Three on a Match 1932,  Unrated)
85
The Divorcée 1930,  Unrated)
86
Meet Boston Blackie 1941,  Unrated)
87
Alibi 1929,  Unrated)
88
So Big! 1932,  Unrated)
89
Bombshell (Blonde Bombshell) 1933,  Unrated)
90
Suzy 1936,  Unrated)
91
Libeled Lady 1936,  Unrated)
92
Sullivan's Travels 1941,  Unrated)
93
Auntie Mame 1958,  Unrated)
94
Top Hat 1935,  Unrated)
95
Gone With the Wind 1939,  G)
96
The Pirates of Penzance 1983,  G)
97
Vivacious Lady 1938,  Unrated)
98
Fools for Scandal 1938,  Unrated)
99
The Major and the Minor 1942,  Unrated)
100
Sabrina 1954,  Unrated)
101
Stage Door 1937,  Unrated)
102
Follow the Fleet 1936,  Unrated)
103
Gold Diggers of 1933 1933,  Unrated)
104
Roxie Hart 1942,  Unrated)
105
Rafter Romance 1933,  Unrated)
106
In Person 1935,  Unrated)
107
5th Ave Girl (Fifth Avenue Girl) 1939,  Unrated)
108
Star of Midnight 1935,  Unrated)
109
My Favorite Wife 1940,  Unrated)
110
Kings Row 1941,  Unrated)
111
Dames 1934,  Unrated)
112
Rock 'n' Roll High School 1979,  PG)
113
The Crow 1994,  R)
114
Chungking Express 1994,  PG-13)
115
The Dirty Dozen: Bonus Material 2006,  Unrated)
116
His Girl Friday 1940,  Unrated)
117
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
Classic screwball comedy. Kate and Cary are perfection.
118
Mayor Of Hell 2008,  Unrated)
119
G-Men 2006,  Unrated)
120
The Public Enemy 1931,  Unrated)
121
Blonde Crazy,(Larceny Lane) 1931,  Unrated)
122
Footlight Parade 1933,  Unrated)
123
Picture Snatcher 1933,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments