My Favorite Movies


  1. kellrenee
  2. Kellie

Give list a short description

  kellrenee's Rating My Rating
1
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
brilliant, amazing, fantastic, greatest movie ever made!
2
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
MY NEW FAVE MOVIE!!! awesome! so much fun! i love it!
3
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
wonderful and mind blowing!!
4
11:14 2003,  R)
11:14
Brilliant!
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
FAVE!
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
wonderful
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
8
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
beautiful
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
not as good as the book, still a fantastic movie
10
Return to the Blue Lagoon 1991,  PG-13)
Return to the Blue Lagoon
beautiful and lovely
11
The Blue Lagoon 1980,  R)
The Blue Lagoon
gorgeous, natural, lovely story
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
so sad!!
13
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
also so sad!
14
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
awesome adaption
15
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
best teen movie made!
16
My Girl 1991,  PG)
My Girl
lovely!
17
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
beautiful
18
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
funny as
19
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
my fave out of the three
20
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
so cute!
21
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
channing! what else is there to say?
22
My Girl 2 1994,  PG)
My Girl 2
better than the first even
23
The Boy Who Could Fly 1986,  PG)
The Boy Who Could Fly
beautiful story of young love
24
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
wonderful, heartfelt movie
25
Little Nicky 2000,  PG-13)
26
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
27
50 First Dates 2004,  PG-13)
28
The Ant Bully 2006,  PG)
29
Rush Hour 1998,  PG-13)
30
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
31
Click 2006,  PG-13)
Click
really well filmed!
32
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
gorgeous tear jerker!
33
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
so sad!
34
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
i like it better than the first
35
Grease 1978,  PG)
Grease
classic
36
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
so cute! one of my fave adam sandler movies
37
Footloose 1984,  PG)
Footloose
awesome!
38
Muriel's Wedding 1994,  R)
39
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
so funny
40
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
which girl doesnt love this movie??
41
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
best aussie movie ever!
42
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
43
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
44
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
great interpretation
45
The Lake House 2006,  PG)
46
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
gorgeous
47
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
fave bollywood movie
48
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Beautiful and sad
49
Center Stage 2000,  PG-13)
50
Noel 2004,  PG)
Noel
awesome and amazing!
51
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
52
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
53
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
never as good as the books
54
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
fave, so brilliant
55
Cruel Intentions 3 2004,  R)
56
Cruel Intentions 2 2000,  R)
57
Drive Me Crazy 1999,  PG-13)
Drive Me Crazy
dont know why, but i love it!
58
Saved! 2003,  PG-13)
59
My Boss's Daughter 2003,  PG-13)
60
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
61
The Green Mile 1999,  R)
62
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
63
Castaway 1986,  R)
64
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
love leo!
65
The Terminal 2004,  PG-13)
66
Walking Tall 2004,  PG-13)
67
Psycho 1960,  R)
68
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause
so cute
69
The Santa Clause 1994,  PG)
70
Dinotopia 2004,  Unrated)
Dinotopia
wentworth!!!
71
First Daughter 2004,  PG)
72
American Dreamz 2002,  PG-13)
73
Psycho 1998,  R)
74
Honey 2003,  PG-13)
75
Notting Hill 1999,  PG-13)
76
Love Actually 2003,  R)
77
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
78
Bedazzled 2000,  PG-13)
79
Shall We Dance 2004,  PG-13)
80
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
lovely, great, magical film
81
Stepmom 1998,  PG-13)
82
City of Angels 1998,  PG-13)
83
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
so much better than the first
84
The Prince and Me 2004,  PG)
85
The Princess Diaries 2001,  G)
86
Son in Law 1993,  PG-13)
Son in Law
love Pauly Shore
87
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
Tom Cruise at his hottest!
88
Teen Witch 1989,  PG-13)
Teen Witch
classic!
89
The Hot Chick 2002,  PG-13)
90
White Chicks 2004,  PG-13)
91
Ella Enchanted 2004,  PG)
92
She's All That 1999,  PG-13)
93
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
94
Steel Magnolias 1989,  PG)
95
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
love hugh
96
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
wonderfully smart
97
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
98
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
99
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
Keeping the Faith
so funny!
100
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
101
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
102
BASEketball 1998,  R)
BASEketball
so funny
103
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
mindbending
104
How to Deal 2003,  PG-13)
How to Deal
so cute!
105
All I Want (Try Seventeen) 2003,  R)
106
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
107
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
108
Chicago 2002,  PG-13)
109
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
110
Big 1988,  PG)
111
National Lampoon's Barely Legal (After School Special) 2003,  R)
112
Forever Young 1992,  PG)
113
Summer Catch 2001,  PG-13)
114
If Only 2004,  PG-13)
115
Dating the Enemy 1996,  Unrated)
116
Jackass: Number Two 2006,  R)
117
She's the Man 2006,  PG-13)
118
The Dukes of Hazzard: The Beginning 2007,  R)
119
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
120
Someone Like You 2001,  PG-13)
121
The Ron Clark Story (The Triumph) 2006,  PG)
122
The Human Stain 2003,  R)
123
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
124
Major Payne 1995,  PG-13)
125
I'll Be Home for Christmas 1998,  PG)
126
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
still makes me cry!
127
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
LOOHOOSSSSHER
128
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
129
Shrek 2001,  PG)
130
Monsters, Inc. 2001,  G)
131
The Sound of Music 1965,  G)
132
American Pie 2 2001,  R)
133
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
134
Bring It On 2000,  PG-13)
135
Freaky Friday 2003,  PG)
136
Toy Story 2 1999,  G)
137
The Parent Trap 1998,  PG)
138
The Waterboy 1998,  PG-13)
139
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
140
Not Another Teen Movie 2001,  R)
141
Sister Act 1992,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments