My Favorite Movies


  1. kellix
  2. Kelli

Give list a short description

  kellix's Rating My Rating
1
Pusher 1997,  Unrated)
Pusher
My favorite movie ever. Brilliant beyond words.
2
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical)
Pure brilliance! A fantastic combination of horror and musical movie themes. Not to mention it's absolutely hilarious. Trey Parker is amazing! This movie just has it all.
3
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
I'm generally not a huge action movie fan, but I really love me some Rambo.
4
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
AMAZING. Words can't even describe how truly brilliant this movie is. Björk was just great in this too... I would give it more than 5 stars if I could.
5
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Like nothing I have ever seen before... truly amazing. Not for most people though.
6
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
Wow.
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Great movie!
8
Memento 2000,  R)
Memento
One of my favorite movies... truly amazing film.
9
Evil (Ondskan) 2006,  G)
Evil (Ondskan)
Amazing film. Gustaf Skarsgård is taking after his father...
10
BASEketball 1998,  R)
11
The Departed 2006,  R)
The Departed
LOVE IT SO MUCH.
Obsessed.
12
Cabin Fever 2002,  R)
13
House of 1000 Corpses 2002,  R)
14
Snatch 2001,  R)
15
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
16
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
I don't think it's possible for me to get tired of this film.
17
Sin City 2005,  R)
18
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Pretty much in love with this movie. Mr. Blonde is so fine.
19
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
Very well done, great acting.
20
Kontroll 2004,  R)
Kontroll
Very interesting film... It really made me think.
21
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
My favorite musical... love love love it!
22
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
23
Hostel 2006,  R)
24
Orgazmo 1997,  R)
25
Interview with the Vampire 1994,  R)
26
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Stunning, just stunning. Great mix of real life and fantasy.
27
The Heart Is Deceitful Above All Things 2004,  R)
The Heart Is Deceitful Above All Things
I had been wanting to see this forever and I finally did, but scenes were missing from the DVD! I still loved it though, very sad and just all in all, quite a film.
28
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Seriously. Best horror film ever.
29
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
Absolutely PERFECT. Classic film noir, and there just isn't one bad thing about it.
30
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
One of my favorites!! The music is so amazing!
31
Smoke Signals 1998,  PG-13)
Smoke Signals
I was raised on the rez, and I remember seeing this movie when I was 9 when I had just moved, and it made me miss it so much more. This IS life on the reservation. Such a touching movie. It will always be one of my favorites.
32
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
33
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Christian Bale in the Batman suit? Rawr...
34
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
Daniel Day Lewis is amazing in this...
35
Bully 2001,  R)
Bully
I really loved this and the story fascinated me. Though it is actually somewhat loosely based on what really happened, I think the changes did make for a better movie. Maybe it was just me, but I was much more annoyed by Marty and Lisa than by Bobby "the bully".
36
300 2007,  R)
300
Now this is my cup of tea! Anything Frank Miller related always excites me. It's mind numbing how a movie shot almost entirely in front of a green screen manages to look so amazing. Visually pleasing. Not to mention Gerard Butler and Rodrigo Santoro... Now if only I could fullfill my goal of seeing this 300 times in theaters. Eh?
37
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
It may be a wee bit long, but it was truly an experience. The cast as a whole was great, and the fake trailers were just amazing. Out of the two films though, Planet Terror was by far my favorite. Such an amazingly campy movie. I loved every single minute of it. The latter, Death Proof, started off and ended well, but it was quite lukewarm in the middle, with long (and somewhat boring) dialouge that just didn't fit in a would be B movie. However, my fascination with Planet Terror makes up for it all! Now if only the trailers could become real movies (especially Thanksgiving).
38
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
This was way different than the first Hostel, but just as good. It almost reminded me more of Cabin Fever than of the first Hostel. I love how Part II had a somewhat comedic feel wound into it, while at the same time it's brutally up front when it comes to violence. I loved these characters, and my only gripe about this movie would be the first ten minutes. I really would have preferred Paxton not to have been in it, but at the same time it really shows the power that the Elite Hunting group has. Bravo Eli!
39
Little Children 2006,  R)
Little Children
Utterly exquisite. So engaging and just mind blowing. This movie has some of the most intriguing characters I've ever seen piled all into one movie. I couldn't see a single flaw and the narrative was a nice little touch.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments