My Favorite Movies


  kelleymcneal's Rating My Rating
1
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Simon Pegg & Nick Frost are a great comic duo....can't wait to see their new movie Hot Fuzz. There are loads of laughs in this one. The zombies are a great addition along with a little bit of a love story too.
2
Snatch 2001,  R)
Snatch
Snatch is such a fast paced movie that' you've totally gotta keep up with to understand what's going on in all the storylines involved. My most favoriate Guy Ritchie movie by far.
3
Veronica Guerin 2003,  R)
Veronica Guerin
It's always a pleasure to see Cate Blanchette in action. She does a great job in capturing this character I believe...from a reporter's point of view. Bravo Cate
4
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Quinten Terrintino made another bloody movie...some can stomach it and some can not. You can't deny the ladies, especially Uma did a wonderful job in this film.
5
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
6
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I've loved this one since I was a little girl. It's a classic in my book.
7
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
The Ghost and the Darkness
Hard to believe this was a true story...and you can actually view the real lions in Chicago. This was a well done movie.
8
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
Every time I see Super Troopers I laugh my ass off. The Broken Lizard club should do more movies or at least direct them.
9
Interview with the Vampire 1994,  R)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
13
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
This has to be my favorite Harry Potter movie by far. Saw this one at an IMAX theatre that made it so much more impressive.
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
15
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
Heath Ledger and his merry band of midevil friends are what make this movie rock.
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
What an exciting movie that kept wanting me to see more. Johnny's portrayall of Capt. Sparrow is what makes this movie what it is.
17
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Looovee this one. Such an origional love story. I"d recommend this to anyone for date movie. It may surprise you guys out there who hate sappyness.
18
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
Another love story which I adore. It also shows you shouldn't forget where you come from.
19
Rumble in the Bronx 1996,  R)
Rumble in the Bronx
First Jackie Chan movie I was exposed to and I've been hooked ever since.
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
I was so impressed with this movie..yeah it has subtitles throughout but the artistry is what makes this movie...both in the physical and artistic sense.
21
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
This isn't the best movie ever...yes. But, you can't compare anything to Private Joker.
22
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
This is a Hitchcock movie that grabbed my attention from the start. It's a awsome black & white to view with someone who appreciates the oldies.
23
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
The Treasure of the Sierra Madre
There's a classic line from this one that a lot of people know. Its a fav. of mine and my dad's.
24
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
Paul Newman is a prisoner working on the chain-gang so to speak. This is a classic in my book.
25
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
This movie cant' go wrong with Angelina Jolie, wickedly sweet cars and the gang who likes to steal them.
26
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
This film is origional by nature. It's also has a pretty good sound track to go along with it.
27
The Boys and Girl From County Clare 2003,  R)
The Boys and Girl From County Clare
A great Irish flick with lots of nice shots of Ireland. Has some funny comic moments, but its memorable.
28
Nicholas Nickleby 2002,  PG)
Nicholas Nickleby
This is a great riches to somewhat rags story. There is a love story involved but it includes Anne Hathaway.
29
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
How could anyone not love this movie. It's from the pages of Jane Austen who writes beautifully imo.
30
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
Another Jane Austen book brought to life. All actors involved did a great job in this production.
31
The Great Outdoors 1988,  PG)
The Great Outdoors
This one always made me laugh as a kid. John Candy is missed by all those who loved him.
32
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
John Candy plays the down & out brother who's help is needed in a family crisis. Uncle Buck and the kids learn a thing or two from eachother.
33
The Crow 1994,  R)
34
The Power of One 1992,  PG-13)
The Power of One
This is a compelling story in which I can watch over and over again.
35
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Great child actors in a great coming-of-age story.
36
The Lost Boys 1987,  R)
37
Blade 1998,  R)
38
Blade II 2002,  R)
39
Blade: Trinity 2004,  R)
40
Wild Hearts Can't Be Broken 1991,  G)
41
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
This is a great story of friendship and love.
42
Hot Fuzz 2006,  R)
43
Saving Private Ryan 1998,  R)
44
Enemy at the Gates 2001,  R)
45
Empire of the Sun 1987,  PG)
46
Little Nicky 2000,  PG-13)
47
Kiss The Girls 1997,  R)
48
Double Jeopardy 1999,  R)
49
The Glenn Miller Story 1954,  G)
50
The 'Burbs 1989,  PG)
The 'Burbs
Who hasn't had a strange neighbor before. Tom Hanks and supporting cast make this flick great.
51
The Mosquito Coast 1986,  PG)
The Mosquito Coast
An all star cast makes this a memorable movie for me.
52
The Emerald Forest 1985,  R)
53
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
54
The Commitments 1991,  R)
55
Trainspotting 1996,  R)
56
Office Space 1999,  R)
57
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
58
The Goonies 1985,  PG)
59
Walk the Line 2005,  PG-13)
60
Memphis Belle 1990,  PG-13)
61
The Departed 2006,  R)
The Departed
What a great movie! The acting was supurb along with the directing. Of course it has a surprise ending but that's all I'm saying.
62
Moll Flanders 1996,  PG-13)
63
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
64
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
65
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
66
Slap Shot 1980,  R)
67
Far and Away 1992,  PG-13)
68
Major Payne 1995,  PG-13)
69
Tombstone 1993,  R)
70
Love Actually 2003,  R)
71
The Prize Winner of Defiance, Ohio 2005,  PG-13)
72
Pulp Fiction 1994,  R)
73
Jackie Brown 1997,  R)
74
Green Street Hooligans 2005,  R)
75
Born Yesterday 1950,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments