My Favorite Movies
| keishahosler's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Operation Petticoat 1959, Unrated) |
|
| 2 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 3 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 4 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 5 |
Mrs. Winterbourne 1996, PG-13) |
|
| 6 |
What a Way to Go 2005, Unrated) |
|
| 7 |
Dickie Roberts - Former Child Star 2003, PG-13) |
|
| 8 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 10 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 11 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 12 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 13 |
Singin' in the Rain 1952, G)
This is one of Gene Kelly's greatest movies. It has gone down in history as one of the best musicals of all time. The most famous dancing in the rain scene was performed by Gene Kelly who at the time had a temperature of 103 degrees, if that doesn't say how great Gene Kelly was I don't know what else does. |
|
| 14 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 15 |
The Grudge 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 17 |
On the Town 1949, Unrated) |
|
| 18 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 19 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 20 |
Father Goose 1964, Unrated) |
|
| 21 |
Yours, Mine and Ours 1968, Unrated) |
|
| 22 |
Indiscreet 1958, PG) |
|
| 23 |
Charade 1963, G) |
|
| 24 |
That Touch of Mink 1962, Unrated) |
|
| 25 |
I Was a Male War Bride 1949, Unrated) |
|
| 26 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 27 |
Gunga Din 1939, Unrated) |
|
| 28 |
Anchors Aweigh 1945, Unrated) |
|
| 29 |
Houseboat 1958, Unrated) |
|
| 30 |
What Women Want 2000, PG-13) |
|
| 31 |
The Ghost Breakers 1940, Unrated) |
|
| 32 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 33 |
People Will Talk 1951, Unrated) |
|
| 34 |
His Girl Friday 1940, Unrated) |
|
| 35 |
An Affair to Remember 1957, Unrated) |
|
| 36 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 37 |
Seven Little Foys 1955, Unrated) |
|
| 38 |
Kiss Them for Me 1957, Unrated) |
|
| 39 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 40 |
Maverick 1994, PG) |
|
| 41 |
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947, Unrated) |
|
| 42 |
Lethal Weapon 4 1998, R) |
|
| 43 |
Monkey Business 1952, PG) |
|
| 44 |
Lethal Weapon 3 1992, R) |
|
| 45 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 46 |
Marjorie Morningstar 1958, Unrated)
It's good, it may not end the way I wanted it to, but it kind of makes its point in the movie, and I'd have to agree with it. Mostly the movie is about growing up, realizing things don't always go the way you want to. and making those tough decisions that you really didn't want to make. You'll see my point when you reach the end of the movie, it will all just click. |
|
| 47 |
For Me And My Gal 1942, Unrated) |
|
| 48 |
Les Girls 1957, Unrated) |
|
| 49 |
Penny Serenade 1941, G) |
|
| 50 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 51 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 52 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 53 |
The Man Without a Face 1993, PG-13) |
|
| 54 |
Tequila Sunrise 1988, R) |
|
| 55 |
Conspiracy Theory 1997, R) |
|
| 56 |
Forever Young 1992, PG) |
|
| 57 |
Sabrina 1954, Unrated) |
|
| 58 |
Paris When It Sizzles 1964, Unrated) |
|
| 59 |
Picnic 1956, PG) |
|
| 60 |
The Towering Inferno 1974, PG)
I loved this movie, It definitally kept me guessing, full of suprises, and it had an awesome cast, Paul Newman, Steve McQueen, William Holden, I must admit Fred Astaire just seems out of place in this type of movie lol. I was half expecting him to get up in the middle of the movie and start dancing...that would have been interesting though. |
|
| 61 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 62 |
Cars 2006, G) |
|
| 63 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 64 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 65 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 66 |
Robin Williams: Live on Broadway 2002, Unrated) |
|
| 67 |
Man of the Year 2006, PG) |
|
| 68 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 69 |
Premonition 2007, PG-13)
I loved it, it kept me guessing through out the whole thing. It had a lot of twists and turns. In a way it's kind of like The Butterfly effect and The Sixth Sense, on the terms of how it's put together, you really need to see it to actually understand it. Definitally not a movie you can miss parts of and fully understand, because it's out of order, but definitally worth the time to see. |
|
| 70 |
Road to Singapore 1940, Unrated) |
|
| 71 |
Road to Bali 1953, G) |
|
| 72 |
Larry the Cable Guy: Health Inspector 2006, PG-13) |
|
| 73 |
Larry The Cable Guy - Git-R-Done 2004, Unrated) |
|
| 74 |
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003, PG-13) |
|
| 75 |
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006, Unrated) |
|
| 76 |
Kate & Leopold 2001, PG-13) |
|
| 77 |
Someone Like You 2001, PG-13) |
|
| 78 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 79 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 80 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 81 |
Nine Months 1995, PG-13) |
|
| 82 |
Funny Face 1957, Unrated) |
|
| 83 |
Cover Girl 1944, Unrated) |
|
| 84 |
Du Barry Was a Lady (Gentleman's Choice) 1943, Unrated) |
|
| 85 |
Thousands Cheer 1943, Unrated) |



















































































