My Favorite Movies


  keebo15's Rating My Rating
1
Scarface 1983,  R)
Scarface
I share this favorite with my dad. We picked it up at Wal-Mart a few years ago because my dad seemed to recall that it was good, then watched it and were completely blown away. This story of the rise and fall of a drug overlord never ceases to entertain me, and we always wonder, why do we love Tony Montana so much, if he's the bad guy? Maybe it's because he's so human.
2
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
I ain't got no reason to kill nobody.
3
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
This is a masterful film and the basis of so many action films following it. The characters are incredibly likeable and you'll find yourself loving every one of them. On top of that, they're samurai! I mean, c'mon!
4
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Probably my favorite telling of the Cinderella story thus far! Cute, funny, and romantic, I try to watch it whenever it's on television.
5
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
I could imagine me and my friends having free run of a shopping mall full of zombies. Oh, the fun we would have...
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
But why is the rum gone?!
7
The Evil Dead 1981,  R)
8
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
If you wanna' parrrr-tayyy... It's party time!
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
One of those rare cases of a sequel being even better than the original! Absolutely amazing production values. We laughed so hard. Johnny Depp has made Captain Jack Sparrow his own. Can't wait for the next one!
10
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Incredible movie! Has everything!
11
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
A damn good movie! Sean Connery owns his role. Loved it!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments