My Favorite Movies


  Keaven's Rating My Rating
1
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Simply Epic.

I've been waiting for a movie experience for my generation that would have an impact akin to watching Star Wars for the first time in all it's cinema glory.

With a tale and theme to match it's fantastic imagery I felt this would become my favourite film very soon into the screening.

Finally cinema has reached a new level.

Best Picture
2
The Secret 2006,  R)
The Secret
When I saw the concept that is the source of my unyielding happiness presented in film so flawlessly I was flooded with blissful emotion.

I have had the secret aspiration over the past few years to put exactly what is expressed in this production into my favorite media, a movie.

I am overjoyed to testify that nothing in this film should be taken for granted. The highest truth that I have ever seen in film media.

Top 5
3
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Amazing special effects using CG. I was completely entertained for the entire duration of the film. Brilliant direction Michael Bay.

Shia La Boef was fantastic in his role. This movie was even more than I expected. A blockbuster masterpiece.

Top 5

Best Picture of 2007.
4
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Most likely my favorite style of modern comedy. The outrageous plot, and affectionate satire of Kung Fu art, and films, seemed to me in perfect measure.

Excellent subtitles for a comedy.

Top 5.
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Perhaps my most frequently viewed film, about one thing. Hope.

The casting perfectly matched the characters, particularly for the time setting.

Top 5.
6
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
I can't believe how many times I've seen this film considering it is about a single day over and over and over again.

Top 10
7
Memento 2000,  R)
Memento
My favorite use of cinamatography. So very well crafted.

Top 10
8
300 2007,  R)
300
Epic cinematography, and the epitome of action films. It's taken a mere 16 years since Terminator II: Judgment Day but there is a new benchmark in the action genre.

Top 10.
9
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Death and taxes may be inevitable, but so is the discovery of what makes life worth living. the moments, people, and experiences that educate our soul by the purpose that we give life.

Remarkably well writen, directed, and portrayed.

Thanks for the recommendation; Rick; Abel.

Top 10.
10
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A film like no other. Entertaining, thought provoking, and superbly directed.

Top 10.
11
The Castle 1997,  R)
The Castle
A fantastic Australian film. You bloody ripper!
12
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Fantastic laugh.
13
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
A modern day masterpiece.

Graphically honest in expressing every emotion that brings civilizations to their knees. From birth to death this film does not shelter its audience.
14
Sin City 2005,  R)
Sin City
Best use of cinamatography for comic adaptation into film.
15
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Masterful cinematography and direction. The best satirical comedy by miles.

There is a healthy mix of what I would consider British, US, and even Australian styles of humour in this piece.

Some viewers may find it drawn out, but it was perfectly paced for me. The jokes and climactic scene are well worth the build up.
16
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
An insight into complex minds. Although this film could be enjoyed while shutting down, it has its greatest impact when fully alert.
17
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
Complexly brilliant. From the direction to the artwork this visual interpretation perfectly compliments the themes that inspired the screenplay, including the tiredness of my eyes after watching it.

This is how an artistic film can achieve success.

Recommended by; Amanda.
18
Four Rooms 1995,  R)
Four Rooms
Hilarious.

There are many great moments in this film that spring to mind in varied situations I find myself in that need comic relief.
19
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
A must see cult classic.
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
This film would be nothing if not for the superb casting.
21
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
This is how well film can be written and directed. The only flaw is the use of a flashback sequence that could have been pulled off if directed such that the imagery was representative of memory recolection.
22
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Brilliant, fascinating, and entertaining.
23
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
Fantastic.

This movie flows perfectly and never focuses on sub or superficial plot for too long at any point.

The setting, acting, production, and editting is so very realistic and entertaining.
24
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
The last of the Terminator films worth watching.

It is rare to see a sequal eclipse the original, particularly when there didn't seem to be enough room to improve.
25
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
I think this movie would be the epitome of the phrase, "You will either hate it, or you will ferrell."

I am very glad a film like this has been made. Definately Will's best work.
26
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
A classic film in the genre of action. And a rarity amongst great movies bettered by their sequals.
27
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
A trilogy all by itself.
28
Kenny 2006,  PG-13)
Kenny
Top of the pile. Hot shit. I am very curious to see how this would be received by an overseas audience. It may need subtitles.

Kenny is about as typical an Aussie portrayed in film as you will ever find. Steve Irwin was not average, he was extraordinary. Kenny is cut of the same mustard as any of my long term friends.
29
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Dangerously entertaining.

I really need to see this again soon.
30
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Although there was so much dialogue I was reading almost the whole way through, this was a very sweet and endearing film about my favorite pastime- imagining.
31
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
It would seem to me in the most emotionally inspired movies, a first person perspective may be required to fully appreciate the depth of character. Such is the case with this film.

This film struck several chords for me, and actually helped me grieve for a family member, so I will forever hold this film dear in my heart.
32
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Just when I thought my love of Bill Murray's work would have to remain nostalgic, there is a new level to my appreciation.
33
Constantine 2005,  R)
Constantine
My favorite story amongst graphic novel cinema releases.
34
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Brutaly honest.
35
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Adam Sandlers best.
36
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
A wonderfully charming story of fanciful youthful imaginings
37
Dogma 1999,  R)
Dogma
My favorite of Kevin Smith's work to date. Quality entertainment and highly amusing.
38
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Brilliantly constructed and executed. The direction and cinematography is superb. The acting is dispensed of in equal fashion making this what I would consider a masterpiece.

Thanks for the recommendations; Tricia; McChedda; Lisa.
39
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
When you grasp the current moment in time you control destiny. Déjà Vu review.
40
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Still the best Vampire film.
41
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Wraped up the prequals perfectly for me.
42
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Ferociously truthful.

As light refracts in rainbow through the heart of a well cut diamond, so too does the ray of love through the hearts of equally hard men.
43
Sneakers 1992,  PG-13)
Sneakers
Another film I have seen multiple times growing up.

The story is so interesting that I always seem to watch it if it is shown on TV.

Well cast, written, and directed.
44
Underworld 2003,  R)
Underworld
Vampire's and Warewolves. What else does an action film need? Oh, yes.. a hybrid. It has that too.
45
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
A favourite amongst Jim Carey's roles. It was as if Jim was possesed by Andy for this part. Up there with Eternal Sunshine Of The Spotless Mind, and my personal favourite of Jim's dramatic roles, The Majestic.

Nothing I can fault about this film, from the way it is directed to the quality in which this story is portrayed.
46
Gettin' Square 2003,  Unrated)
Gettin' Square
A rib splitting example of Aussie humour. Once again David Wenham plays his role perfectly, to take nothing away from the other actors.
47
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I was pleasantly surprised to find this film slightly better than it's predecessor, once again in the saga.

I found the film so exciting that I didn't even attempt to predict the obvious story twists as the movie progressed.

Thanks for the recommendations by; Craig; Gabriel; Nuno; Gabriel.
48
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
Pure fun. A feel good film that lets your imagination run wild.
49
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Fantastic. The animation was beautiful, and so realistic, however characterised, that it was easy to mistake it for live action unless paying attention to the rendering.

I think the story elements may be drawn out for a particularly younger audience, but I enjoyed the pacing amongst such a magnificent backdrop.

Thanks for the recommendations; Brett; Monique; Kevin.
50
Two Hands 1999,  R)
Two Hands
A fabulous story. Still Heath's greatest role.
51
Quick Change 1990,  R)
Quick Change
My favourite bank robbery film. Old, but not to be underated.
52
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Heart warming.
53
Dark City 1998,  R)
Dark City
This topic in film appeals to me on several levels. A movie I wouldn't expect everyone to love as much as I did.
54
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Incredibly fun. The best one-liners all in one place.
55
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
A brilliantly written psychological thriller.
56
In the Name of the Father 1993,  R)
In the Name of the Father
An emotion filled film that realy summed up it's topic perfectly.
57
Cars 2006,  G)
Cars
My favourite animated film. Breathtakingly animated with equally constructed screenplay.
58
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Not only is this film highly entertaining, and satirical, but remove the humour and it would still be better than most horror/zombie films.
59
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
The funniest Animated film I have seen.
60
Arlington Road 1999,  R)
Arlington Road
This film is brilliant all the way through.
61
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Went in expecting a good action film. Left entertained by a relevant drama.
62
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
A warm film that has stuck with me throughout life from my early years.
63
Little Man Tate 1991,  PG)
Little Man Tate
I really enjoyed the topic of this movie, and the acting by the leading cast was fantastic.

It is a very sweet story that is written well enough to touch the heart.
64
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
If only I could have caught this in the cinema. The casting was delightful, and the action spectacular. I enjoy supernatural themes in film, and this film puts them to great use.

Recommended by; Dean; Enigma; Kartal; Craig.
65
Day Watch 2007,  R)
Day Watch
Wonderfully flowing from the original film, and despite my expectations after seeing the trailers, I very much enjoyed watching this movie.

It is very rare that an ending of this kind can satisfy me us much as it did here. Surprisingly humourous also.

Recommended by; Craig.
66
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
A charming film all in all. The supporting roles really add to this film. Without them it would just be a Hugh Grant and Julia Roberts staple.
67
Superbad 2007,  R)
Superbad
A good modern teen comedy is so vastly different from those made a decade ago it can be difficult to put them in the same category. This film intelligently executes hilarious idiot humour. I laughed a great deal in the theater watching it.

Recommended by; Tyler; Karine; Kevin; Devin; Brian; Darrell; Diana; Kent; Rory; Jackie.

68
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Fantastic, and the best in the series of films to date. The slimmed screenplay kept enough important story from the novels to still hold the attention of those who have not read them- paced to perfection. It felt a lot shorter than its screening length.

The one aspect I have found neglected in the novels are the action sequences that do not carry the dark and dangerous events that take place. Here is where this film shines greater than the books. The superb directing of the action sequences succeed where their narrative counterparts are lacking.
69
Michael Clayton 2007,  R)
Michael Clayton
Some may find the slow progression early too distracting, but I enjoyed the forced pacing. Overall the film has been pieced together very thoughtfully, and well. And it shows.
70
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Wonderfully wierd comedy. the events in this film are bilzzarely amusing. Overall the film is quite well made, and simply fun.

Thanks for the recommendation Spencer.
71
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
A fun great tale, with humour and theme that can apeal to all ages.
72
The War at Home 1996,  R)
The War at Home
This movie best captures the scars that wartime leaves in its surviving participants.
73
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Wonderfully wierd.
74
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Coming from someone that enjoyed the first film, this was a fantastic sequel. Better than the original.

I felt that the melodramatic acting was fitting for a comic to screen adaptation. The plot was awesome and well executed, including the prelude to the next film.

Thanks for the recommendations; Sanjaya; Monica; Catia; Monty; Taknight; Dean; Rory.
75
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
So pleasantly surprising. This would have to not only be my favorite romantic comedy, but my favorite romance film period.
76
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Best film depicting a portion of the life of Jesus.
77
Sideways 2004,  R)
Sideways
A social comentary on life. Fabulously deep.
78
Super Size Me 2003,  PG-13)
Super Size Me
A must see documentary. Surprisingly unbiassed.
79
Tortilla Soup 2001,  PG-13)
Tortilla Soup
This is a delightful film boiling life and cuisine in the same pot.
80
Lorenzo's Oil 1992,  PG-13)
Lorenzo's Oil
A very beautiful story. My favorite role for Nick Nolte.
81
Rock Star 2001,  R)
Rock Star
Living the dream.
82
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Fantastic. The action was great, and Robert Downey Jr. was even able to throw some unexpected laughs in.

I will be awaiting the sequel with great anticipation.
83
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
It was long overdue to have seen this film, and even years later it was still worth it. The only fault I can give it was the choice to use black and white, which striped some of the brutality and separated the audience from the characters that were so true to life. For some that would be a good thing, however.

For me not being a fan of Steven Spielberg, this would have to be my favourite of his work.
84
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Once again Chris Nolan has created a masterpiece of cinema.

This story took his first installment of Batman and made it even greater, combining it with the nemesis of the Joker played freakishly well by Heath Ledger.

85
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
Awesome. This film far outweighs the previous version of The Hulk.

86
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Great casting and directing bring this screenplay to it's full potential.

If you enjoy a good mystery to contemplate while watching it come to life I strongly recommend this film.

Thanks for the recommendation Nelson.
87
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
David Fincher does not disappoint in another fabulously directed film.

With surprisingly comical moments I have not seen a drama of this unique quality, and superb screenplay since The Shawshank Redemption.
88
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
Zack and Miri Make a Porno
If the title of this film does not offend you I strongly recommend comedy fans to check this one out.

This is a rare film that demonstrates how classic low brow comedy can be. For me this was an epic rib tickling, belly buster.

Particular credit to the casting. Great mix of old and new cult comedy stars from Kevin Smith.
89
Taken 2008,  PG-13)
Taken
Watching this reminded me of when I saw The Matrix, because I knew nothing about it before watching it. It seemed to come out of nowhere and blew me away.

This is a fantastic action revenge movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments