Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kcws1's Rating My Rating
1
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
best western ever made
2
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
loved it ...if you like scary movies youll love this one
3
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
excellent addition to pitch black...truely a must see
4
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
one of tom hanks best films ever
5
The Craft 1996,  R)
The Craft
not the best movie ive ever seen but these little minxes make you want to learn magic
6
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
excellent movie hope to see a sequal
7
Underworld 2003,  R)
Underworld
outstanding film if you like vampires you will love this move
8
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
outstanding addition leavs you wanting more
9
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
one of the best
10
Braveheart 1995,  R)
11
Memphis Belle 1990,  PG-13)
Memphis Belle
loved it
12
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
forever a classic
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
no collection is complete without it
14
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
awesome
15
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
love sandler
16
Billy Madison 1995,  PG-13)
17
The Longest Yard 2005,  PG-13)
18
Big Daddy 1999,  PG-13)
19
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
20
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
29
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
30
Saving Private Ryan 1998,  R)
31
Philadelphia 1993,  PG-13)
32
Top Gun 1986,  PG)
33
Apollo 13 1995,  PG)
34
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
35
Big 1988,  PG)
36
Dead Poets Society 1989,  PG)
37
Hook 1991,  PG)
38
Bicentennial Man 1999,  PG)
39
Awakenings 1990,  PG-13)
40
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
41
Good Will Hunting 1997,  R)
42
Jumanji 1995,  PG)
43
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
44
Aladdin 1992,  G)
45
Willow 1988,  PG)
46
The Saint 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments