Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kchawgo's Rating My Rating
1
Pieces of April 2003,  PG-13)
2
The Station Agent 2003,  R)
3
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Edgar
4
Seven Faces of Dr. Lao 1964,  Unrated)
5
Carrie 1976,  R)
6
Reincarnation (Rinne) ,  R)
7
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
8
Shaun of the Dead 2004,  R)
9
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
10
Sin City 2005,  R)
11
Carrie 2002,  Unrated)
12
Salem's Lot 2004,  PG-13)
13
Jackie Brown 1997,  R)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
15
Cabin Fever 2002,  R)
16
All About Eve 1950,  PG)
17
The Music Man 1962,  G)
18
West Side Story 1961,  PG)
19
Dreamgirls 2006,  PG-13)
20
The Little Mermaid 1989,  G)
21
Inside Man 2006,  R)
22
Grey Gardens 1976,  PG)
23
Beyond the Valley of the Dolls 1970,  NC-17)
24
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
25
28 Days Later 2002,  R)
26
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
27
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
28
In Her Shoes 2005,  PG-13)
29
Imitation of Life 1934,  Unrated)
30
The Women 1939,  Unrated)
31
Stage Door 1937,  Unrated)
32
Latter Days 2003,  R)
33
The Devil's Rejects 2005,  R)
34
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
35
No Small Affair 1984,  PG)
36
Better Off Dead 1985,  PG)
37
Hairspray 2007,  PG)
38
Shortbus 2006,  Unrated)
39
Little Miss Sunshine 2006,  R)
40
Little Children 2006,  R)
41
Notes on a Scandal 2006,  R)
42
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
43
The Anniversary 1968,  Unrated)
44
Hush Hush Sweet Charlotte 2005,  Unrated)
45
The Innocents 1999,  Unrated)
46
Reefer Madness - The Movie Musical 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments