My Favorite Movies


  kcCR2000's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
one of the best movie i had watched. worth watching..
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
NOT BAD....
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
nice movie.....aside from the fact that its worth watching..... well orlando bloom is there...men he's soooo cool.............
4
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
well this one drives me crazy in my chair too....
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
quite nice.......i just didnt like the sequels....
6
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
FREEDOM!!!!!! well well..... what can i say??? mel gibson....ur the man!!!!
7
Shrek 2001,  PG)
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the only thing that keeps me hanging on to the movie is orlando bloom......
men!....i love that guy!
11
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
no comment.....i just watched it to join some friends...didnt really like it.
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
NICE.........NICE.....NICE...
14
The Departed 2006,  R)
15
The Godfather 1972,  R)
16
Gladiator 2000,  R)
17
Old School 2003,  R)
18
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
19
Zoolander 2001,  PG-13)
20
GoodFellas 1990,  R)
21
Saving Private Ryan 1998,  R)
22
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
makes me bored.....but can consider.....
23
Little Miss Sunshine 2006,  R)
24
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
American Pie 1999,  R)
American Pie
hahahah!!!! this movie is sooooo! it drives me crazy laughing the time i started till the end.
27
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
can consider!!!!!
28
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
touching movie.....i didnt like it at the beg...but it catches my attentionin the middle part.....his saying are true....nice one.....EMINEN ROCKS!
29
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
hahahahahah!!!!! till the end
30
The Bucket List 2007,  PG-13)
31
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
just fine!
32
Sex is Zero 2 ,  Unrated)
33
Zero Tolerance 1993,  R)
34
Helen of Troy 2003,  Unrated)
35
Kogitsune Helen (Helen the Baby Fox) 2006,  Unrated)
Kogitsune Helen (Helen the Baby Fox)
believed me, this movie moved some nerves...I wasn't expecting to much from this movie but I got surprised. its a must see....
36
Troy 2004,  R)
37
Kingdom of Heaven 2005,  R)
38
Warriors of Heaven and Earth (Tian di ying xiong) 2003,  R)
39
Heaven Must Wait 2001,  Unrated)
40
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments