| |
kcar181's Rating |
My Rating |
| 1 |
A movie that beautifully brings the sense of smell to life. Not an easy task to say the least.
|
|
| 2 |
|
|
| 3 |
Pure genius in every way
|
|
| 4 |
|
|
| 5 |
|
|
| 6 |
|
|
| 7 |
Cube
1997, R)
|
|
| 8 |
|
|
| 9 |
|
|
| 10 |
|
|
| 11 |
|
|
| 12 |
2LDK
2002, Unrated)
|
|
| 13 |
|
|
| 14 |
300
2007, R)
|
|
| 15 |
|
|
| 16 |
|
|
| 17 |
|
|
| 18 |
|
|
| 19 |
|
|
| 20 |
|
|
| 21 |
|
|
| 22 |
|
|
| 23 |
|
|
| 24 |
|
|
| 25 |
A movie that stays with you for a while.
|
|
| 26 |
|
|
| 27 |
A trippy look inside the mind.
|
|
| 28 |
|
|
| 29 |
|
|
| 30 |
|
|
| 31 |
|
|
| 32 |
|
|
| 33 |
|
|
| 34 |
|
|
| 35 |
|
|
| 36 |
|
|
| 37 |
Delve into the insanity. A movie everyone needs to see at least once.
|
|
| 38 |
Best action movie I've seen in a while.
|
|
| 39 |
Can't wait for the sequel. This movie is pure art.
|
|
| 40 |
|
|
| 41 |
|
|
| 42 |
|
|
| 43 |
|
|
| 44 |
|
|
| 45 |
X-Men
2000, PG-13)
|
|
| 46 |
|
|
| 47 |
|
|
| 48 |
|
|
| 49 |
|
|
| 50 |
|
|
| 51 |
|
|
| 52 |
|
|
| 53 |
Can honestly say this is my favorite movie. If you haven't seen it. Do so.
"Did you see that?! It few right up my nose!"
"That's not a crack hole, it's a rat hole. Rats on crack-attack."
|
|
| 54 |
The story behind one of the best movies.
|
|
| 55 |
|
|
| 56 |
|
|
| 57 |
Spun
2002, R)
Grundgy, Gritty and highly Entertaining.
|
|
| 58 |
Stay
2005, R)
After wonder what it's like to be crazy?
|
|
| 59 |
|
|
| 60 |
2:37
2006, Unrated)
|
|
| 61 |
Most amazing movie I remember ever seeing.
|
|
| 62 |
|
|
| 63 |
|
|
| 64 |
1408
2007, PG-13)
|
|
| 65 |
Between Knocked Up + Superbad comedies are looking up. Awesome movie.
|
|
| 66 |
|
|
| 67 |
What an incredible movie. I wasn't expecting much going in. Afterwards I remembered why I liked the first two.
|
|
| 68 |
Um...wow....I just don't know..
|
|
| 69 |
Great trippy movie about stolen dreams
|
|
| 70 |
wow..
|
|
| 71 |
|
|
| 72 |
|
|
| 73 |
|
|
| 74 |
|
|
| 75 |
|
|
| 76 |
What an amazing movie. Anyone who has seen the Evil deads needs to see this movie for the obvious reasons
|
|
| 77 |
|
|
| 78 |
|
|
| 79 |
|
|
| 80 |
|
|
| 81 |
|
|
| 82 |
|
|
| 83 |
|
|
| 84 |
|
|
| 85 |
|
|
| 86 |
|
|
| 87 |
|
|
| 88 |
|
|
| 89 |
|
|
| 90 |
Up
2009, PG)
|
|
| 91 |
Moon
2009, R)
|
|
| 92 |
|
|
| 93 |
Ink
2009, Unrated)
|
|
| 94 |
|
|
| 95 |
|
|
| 96 |
|
|
| 97 |
|
|
| 98 |
|
|
| 99 |
|
|
| 100 |
|
|
| 101 |
Avatar
2009, PG-13)
|
|
| 102 |
|
|
| 103 |
|
|
| 104 |
|
|
| 105 |
|
|