My Favorite Movies
| kc6201's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Saw 2004, R) |
|
| 3 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 4 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 5 |
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) 2004, R) |
|
| 6 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 7 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 8 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 9 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 10 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 11 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 12 |
Saw II 2005, R) |
|
| 13 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 14 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 17 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 19 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 21 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 22 |
Nightwatch 1998, R) |
|
| 23 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 24 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 25 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 26 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 27 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 28 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 29 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 30 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 31 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 32 |
The Rock 1996, R) |
|
| 33 |
Say It Isn't So 2001, R) |
|
| 34 |
The Cell 2000, R) |
|
| 35 |
A Night at the Roxbury 1998, PG-13) |
|
| 36 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 37 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 38 |
Human Nature 2001, R) |
|
| 39 |
Monty Python's The Meaning of Life 1983, R) |
|
| 40 |
Session 9 2001, R) |
|
| 41 |
Time Bandits 1981, PG) |
|
| 42 |
The Neverending Story 1984, PG) |
|
| 43 |
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971, PG) |
|
| 44 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 45 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 46 |
Gods and Monsters 1998, R) |
|
| 47 |
Apt Pupil 1998, R) |
|
| 48 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 49 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 50 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 51 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 52 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 53 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 54 |
Stephen King's The Stand 2000, Unrated) |
|
| 55 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 56 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 57 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 58 |
Joe Dirt 2001, PG-13) |
|
| 59 |
Hook 1991, PG)
Great family film. One of my favorites as a kid. I remember I watched this (not for the first time though) when I was in the hospital with bronchitis that developed into pneumonia. I was in 4th grade at the time, so I must have been around 10. That was a hard year, also caught chicken pox right before summer break. |
|
| 60 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 61 |
The Postman 1997, PG-13) |
|
| 62 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 63 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 64 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 65 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 66 |
Office Space 1999, R) |
|
| 67 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 68 |
The Last Kiss 2006, R) |
|
| 69 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 70 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 71 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 72 |
From Hell 2001, R) |
|
| 73 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 74 |
A Life Less Ordinary 1997, R)
I really like this one. I need to see it again (too bad I only have it on VHS.) Ewan's character is one of my favorite portrayals by him, probably second only to Christian in Moulin Rouge. I just found his character so cute and naive, a total dreamer. I'm not normally a fan of Cameron but I enjoyed this movie enough to not mind her being in it. Is it just me or was that spit trail when they kissed totally gross? |
|
| 75 |
Dirty Pretty Things 2002, R) |











































































