My Favorite Movies


  kc's Rating My Rating
1
Superbad 2007,  R)
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
The Matrix 1999,  R)
4
Scratch 2001,  R)
5
Dead Poets Society 1989,  PG)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Michel Gondry's a genius. The handheld camera work made me a little nauseous at first, but overall I really enjoyed this romp through Joel's memories and Long Island.
7
Office Space 1999,  R)
8
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Awkwardly funny!
9
Monsters, Inc. 2001,  G)
10
Spellbound 2002,  G)
Spellbound
Seriously one of the best movies I've ever seen. The kid from New Jersey (w/ the creaking voice) was awesome. Incredibly funny and heart-warming. I laughed, I cried, I pissed my pants... ok maybe not the last part.
11
American Gangster 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments