Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kaze1980's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
4
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
Groooovy Baby
5
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
Tom hanks is brillant in this. I dont think anyone else could have played this role as good as him. Great movie
6
Grease 1978,  PG)
7
The Green Mile 1999,  R)
8
Saving Private Ryan 1998,  R)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
We Were Soldiers 2002,  R)
15
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
16
Zoolander 2001,  PG-13)
17
Muppets From Space 1999,  G)
Muppets From Space
pepe the prawn makes this film he's great.
18
Shrek 2 2004,  PG)
19
Platoon 1986,  R)
Platoon
One of the best war movies. Shows the two sides of war, on one side you've got those who want to do the right thing and on the other side are the ones who just want to kill anyone and anything in thier way. Great cast
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
21
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
This is my fave movie. A great storyline and a great cast. River phoenix is ace in this. Such a tragedy that a great talent died so young.
22
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Brilliant. Lovely romantic story. Def one of my fave films. I could watch this over and over again. I cried a lot, its just so sweet.
23
Shrek 2001,  PG)
24
Finding Nemo 2003,  G)
25
Black Hawk Down 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments