My Favorite Movies


  kaylaishxc's Rating My Rating
1
The Departed 2006,  R)
The Departed
One of the most gripping crime flicks of our time, done only the way Martin Scorsese could do it! Incredible performances from a to die for cast plus a storyline that never fails. Definitely a favorite!
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A moving story of hope and friendship through injustice and deceit. Fear can hold you prisoner. Hope can set you free. Incredible performances make for one of the best films of our time.
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A tremendous, thought provoking film with a fantastic plot, great performances and a twist so clever, you'll want to watch it again and again. David Fincher is genius and Brad is just too good.
4
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
The Coen's score yet again with a hilarious dark and witty comedy about major misunderstandings, pay-back and being in the wrong place at the wrong time. And no, you'll never fully understand it.
5
Inception 2010,  PG-13)
Inception
A psychological masterpiece from the brilliant mind of Christopher Nolan. The film itself is pure creation and is a true testament to Nolan's genius. This is easily the best film of 2010. Simply stellar!
6
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
A terminally ill man bonds with his rebellious teenage son over the course of a summer while he builds his dream house as his last hoorah. A masterpiece with an ending too perfect for words.
7
The Hurt Locker 2008,  R)
The Hurt Locker
About an army bomb-squad working for what sometimes feels like a distant principle, The Hurt Locker is both vivid and blunt. Likely the most enlightening film of the year. A horrifying reality.
8
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Truly the original crime thriller with the most surprising plot twist imaginable. A great cast of oddballs and a terrific storyline keep you at the edge of your seat in one of the best films ever.
9
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
The amazing story of a boy who uses his tremendous life experiences to answer questions on a game show. Seeing this film is an unforgettable experience. A perfect, original story.
10
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
A truly beautiful film based on the true story of a boy living off the land. By far one of the most heart wrenching films I have ever seen. It changed my perspective on life, almost poetically.
11
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
In Day-Lewis's best work since The Last Of The Mohicans comes a truly brilliant and visually spectacular film about greed, corruption and of course, oil. Loved the mustache comeback!
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
It takes a special person to truly appreciate a film as beautiful as this one, mostly because it is so abstract. Once you follow it, you will recognize how captivating and lovely it really is.
13
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
It is twisted, it's intense and it's amazing. From the mortifying mind of M. Night Shyamalan comes one of the best horrors yet.
14
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
The Perfect Storm
An exceptionally captivating thriller, based on the true story of fishermen out to sea who get caught in a magnificent storm.
15
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Javier Bardem is a thrill in this, a totally unpredictable, awesome film. The whole story, cast, screenplay, everything: so good!
16
Juno 2007,  PG-13)
Juno
From a stellar cast of great actors, to Juno's sweet and sarcastic humour, this is a great film and holds a big place in my heart.
17
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
A diamond smuggler, a fisherman in search of his family, and an American journalist become joined in a common quest to recover a rare diamond that will transform their lives. Great cast.
18
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
Glengarry Glen Ross
With a killer cast and a script to match, this film holds accountable to being one of my favorites. So cool and about real-estate biz.
19
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
It's a classic! Plainly put: a mafia masterpiece that keeps you on your toes. Every second is a thrilling one. A definite must see!
20
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
This movie is so sweet. It is sensationally good. Johnny and Leo make such a great team and their performances are great.
21
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
Courtroom dramas are always appealing to me and this one is the very best of all. Tom, Demi, Kiefer, Kevin and Jack are brilliant actors and they work so well together in this fantastic, gripping film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments