My Favorite Movies


  kaw's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
The first rule of fight club is you MUST SEE FIGHT CLUB. No matter how many times i see it this still remains my favorite movie. I dont need to say anything else, It's THAT good.
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
This is one of those movies that you get into discussions about with your friends for months after you watch it. It is a Movie you will never forget. And you will want to watch it OVER and OVER
3
Memento 2000,  R)
Memento
Memento is a Brilliant movie that does something that no other movie has ever done. Starts at the end of the movie and ends at the begining. A MUST SEE.
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Its Sad, Funny, Dramatic, Romantic, wierd, and wonderful. Jim Carrey gives his best performace ever. This is one film that i will love until it gets erased from my memory.
5
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
This movie will have you saying Keyser Söze for weeks. One of the smartest films ever made. Kevin Spacey gives a knock out performance
6
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
Even though its a remake. Cameron Crowe makes it better then the orginal. With perfect music, beautiful shots, and great acting this movie stands out as one of the coolest i've ever seen.
7
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
One of the most well written movies ever. The story, the characters, the acting are top notch. The converstations that take place throughout the movie are comical but yet just the perfect touch for this dark film. Quentin is Amazing.
8
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
I Love all the plethera of characters and the end just makes this movie so freakin amazing. If only I could go back and watch it for the first time.
9
Garden State 2004,  R)
Garden State
For Zach Braff's frist movie, he did one heck of a good job. This film has such a great feel to it. Everything from start to finish is perfect. Awesome soundtrack also.
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
11
Seven (Se7en) 1995,  R)
12
Good Will Hunting 1997,  R)
13
The United States of Leland 2002,  R)
14
A Few Good Men 1992,  R)
15
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
16
Confidence 2003,  R)
17
Rounders 1998,  R)
18
Reservoir Dogs 1992,  R)
19
The Life of David Gale 2003,  R)
20
The Butterfly Effect 2004,  R)
21
Inception 2010,  PG-13)
Inception
AMAZING. just. WOW. Christopher Nolan has made a lot of good movies, from Memento to Dark Knight. But this one is his biggest, most intelligent, and epic films to date. I've never experienced a movie like this before. Its by far the best film of the year. A MUST SEE.
22
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
Hands down my favorite film of the year so far. Its beautiful, funny, sad, and brutally honest. Tom is personally one of the most relatable characters I've experienced in a film. The cast is great and the soundtrack is amazing. Go see this!
23
Finder's Fee 2001,  R)
24
Once 2007,  R)
Once
Beautiful and moving, probably the best film i have seen in a long time and easily has found its way as one of my favorites. The story is simple but real and the style of the filming really helps you get into the lives of these characters. The songs are by far the best part. Being a fan of acoustic alternative - Damien Rice style of music will help you fall in love with this film and make you want to immediately go out and buy the soundtrack. This is an all round brilliant film. loved it.
25
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
Scott Pilgrim vs. the World
I may be biased because i loved the graphic novels... but Scott Pilgrim was seriously awesome. Not only is it one of the most original films you'll ever see, but its also one of the funniest i've seen all year. If you like Video Games, Laughing, and kick ass Fight scenes, this movie is for you!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments