My Favorite Movies


  Kavu's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Movies just don't get better than this. Shines brightly on every aspect. If you dont't like this, there's something wrong with you.
2
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Inventive and extremely skilled directing by Aronofsky, great score by Mansell and a brilliant role by Burstyn. Everything else is "just" very good.
3
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
The definitive mystery movie. On each viewing some questions are answered and new ones arise. Classic Lynchian mastery.
4
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Almost flawless, everything is in place in this movie. The best Coen movie to date. Bardem is Oscar-worthy, just like Coens.
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
7
The Matrix 1999,  R)
8
The Godfather 1972,  R)
9
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Frost-Pegg synergy works even better than in Shaun of the Dead. Apart from that this is less a parody and more an independent movie, great one I might add.
10
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
It's brutal and stylish with brilliant directing, great story, top notch acting and very fitting music. What more can you ask?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments