My Favorite Movies


  kaushalonline's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
A cult movie which doesn't need words to describe. A MUST WATCH for anyone.
2
Love Actually 2003,  R)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
Finding Nemo 2003,  G)
5
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Could watch this fun movie a zillion times!! :)
6
Spider-Man 2002,  PG-13)
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
very touching, inspiring
8
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
9
American Pie 1999,  R)
10
Happy Feet 2006,  PG)
11
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
Beautiful movie with a very interesting yet simple storyline. You dont get these often these days :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments