My Favorite Movies


  1. kattiz54
  2. Katja

I always need an update

  kattiz54's Rating My Rating
1
Farscape: The Peacekeeper Wars 2004,  PG)
Farscape: The Peacekeeper Wars
Five years ago, astronaut John Crichton attempted to use the Earth's atmosphere to propel his ship, Farscape 1, at great speeds across the solar system. He went much further though and was sucked down a wormhole to a distant part of the galaxy and into the middle of a battle. He was rescued by a group of escaping prisoners and taken aboard their ship, a living ship.
so watching this movie won't do you much good 'cause youv'e missed the last four years of exitement =P

Farsccape first caught my attention when I saw Browder and Black on SG-1. Farscape is da shit =P loved it loved it loved it. not just talking about the movie here 'cause if you haven't seen the series you probably won't understand 90 % of this. this is absolutely a must see after you have seen the sadly cancelled but awesome series, so hurry up and watch it 'cause.......
Time.
Flies.
Time.
Bends.
Time.
Heals all wounds.
Time.
Rosemary and...
Time.
Time ends.
2
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
compared to other marvel's I've seen this was bitchin' =P I loved the fact that even though it is a si-fi the way it was made, made me feel like it could really happen in some way. It was taken seriously and focused more on the story and the characters instead of all the effects as the usually do.
They also did a great job on casting, there were a lot of different suggestions for who was to play Stark but I think they absolutely landed on the right man, Downey did a great job. I don?t think I would have liked it all as much if eg Cruise had played Stark.
I almost lost hope when it came to comic book adaptations 'cause they have almost always just been focusing on the effects but this is bringing the faith back, I can?t wait to see what they come up with next
3
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I want more Firefly, so cool, so original and a great cast
4
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
5
Alien 1979,  R)
6
The Crow 1994,  R)
7
Tremors 1990,  R)
8
Jurassic Park 1993,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
cool, fun, PIRATES, this first is the best
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
they are all great, didn't ruin the books for me, very unusual
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
15
The Terminator 1984,  R)
16
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
17
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
18
Stargate: The Ark of Truth 2008,  Unrated)
Stargate: The Ark of Truth
watched the first movie as a kid and loved it, started watching the series and got hooked and now the saga continues =)
19
Stargate: Continuum 2008,  Unrated)
Stargate: Continuum
I don't know what to say... I am a big SG fan and can't help but love it all =P
20
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
the beginning of one of the greatest SiFi series ever, need I say more? you need but one SiFi bone in your body too love it
21
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
what is life really
22
Wanted 2008,  R)
Wanted
I'm too tired to review it right now but it was not at all as I expected it to be. It was much better =)

Now I'm not tired =P
This movie had it all. It was somewhat predictable but enough originality to keep you interested. There were some "stolen" parts from e.g. the matrix but it didn't really bother me because I felt they made most of it into their own thing. I love the way the story is told and the way it is shot. I think they have used some different ways in these areas which works really well.

It has flaws but I really don't mind because it is so amazing and the music is incredible
23
Déjà Vu 2006,  PG-13)
24
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
I don't know why but I really love this movie. Fraser and Weisz have really good energy together, so does the rest of the cast. There are not many movies were I feel that practically everything works this well in a movie. Especially when the cast makes the story feel more real. There is good comedy and fantasy to the right degree so if you like the genre you'll like this movie. It's worth watching just for the amazing cast they've assembled.
25
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
They have really managed to recreate the magic from the first movie, taking everything one step higher with the same great cast and a little more comedy and a little more action.
26
The Island 2005,  PG-13)
The Island
amazing cast, originall story, definitely worth a watch or more =)
27
A Dog's Breakfast 2007,  PG-13)
A Dog's Breakfast
I have never seen anything like it before. Hewlett is a genius, he is the best ever at playing funny crazy.
making dark comedy like this isn't easy but he pulls it of so gooooood

if you like something original, something crazy, something dark and above all something most spectacularly made.... you've got to see it
28
Arn - Tempelriddaren (Arn: The Knight Templar) 2007,  R)
Arn - Tempelriddaren (Arn: The Knight Templar)
I absolutely love it
29
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
loved it, I'm a sucker for musicals and this hit all the right buttons, the casting, acting, singing... e.t.c all perfect, and I'll never look at ABBA the same way ever again

Stellan Skarsgård rules =)
30
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
sooooo brutal, awesome, a movie for those who enjoy not only physical terror but also the mental destruction of those fighting to survive
31
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
what would you do if you were put on an island with a few days to live and a bunch of kids who were trying to kill you, who can you trust? the ones you have known for years or the stranger??
32
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
sheapards we shall be, this works on every level, the cast go together so well and tell this story
with perfection
33
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
no words can describe it's Awesomeness
it's original, totally in a league of its own
34
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
just amazing, all I can say is clingwrap
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
run forest run and see this movie
36
Saw 2004,  R)
Saw
I didn't see that one coming =P
37
Léon (The Professional) 1994,  R)
38
Reservoir Dogs 1992,  R)
39
The Princess Bride 1987,  PG)
40
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
41
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
amazing movie, outstanding cast, extremely original

but how can it be anything other than original with a family this dysfunctional, a chain-smoking mother, an unsuccessful dad, a brother who won't talk, a suicidal uncle, a heroin-addicted grand-dad and then there is olive the little sister with the biggest glasses and somewhat chubby who wants to be a beauty queen.

Need I say more? It?s comedy on a new level, and I love this new level =)
42
Man on Fire 2004,  R)
43
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
different storys, love is all around, just amazing how everything comes together, the cast is great and they deliver the story in an incredible way
44
Crash 2005,  R)
45
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
46
Sliding Doors 1998,  PG-13)
Sliding Doors
have you ever wondered what had happened if you'd caught that train or left two minutes earlier?
47
Hook 1991,  PG)
Hook
a great and original look at the classic peter pan story. the cast really brings it together and turn it into the best peter pan ever
48
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
how to find your way back
49
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
50
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
all I can say is superb, it had everything it needed including a perfect mix of some gentle comedy, great action and sweet drama.
I have always loved Heath and mostly felt that his work has been beneath him but this was greater than great, if I hadn?t known it was him I might not have figured it out =P
But we shouldn?t forget the rest of the cast and crew that did an impeccable job.
A must see even if your not a fan, it worked for me =)
51
Speed Racer 2008,  PG)
Speed Racer
the looks of this was frickin amazing, really cool

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments