Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  katsarno's Rating My Rating
1
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
THE PACIFIER IS A VERY FUNNY MOVIE AND ME AND MY KIDS LOVE IT ALOT.
2
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
THE FAST AND THE FURIOUS IS A COOL MOVIE.
3
XXX 2002,  PG-13)
XXX
I LIKE THE MOVIE XXX ALOT.
4
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
ITHE FAST AND THE FURIOUS IS A VERY GOOD MOVIE.
5
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
2 FAST 2 FURIOUS IS A GOOD MOVIE.
6
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
When a Man Loves a Woman
I LOVE THE MOVIE WHEN A MAN LOVES A WOMAN.
7
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
I LIKE THE NINJA TURTLES ALOT.
8
Shrek 2001,  PG)
Shrek
I like the shrek movie. I enjoy watching it and it's funny.
9
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
I LIKE SHREK 2 IT IS A VERY GOOD MOVIE AND I SAW IT ALOT OF TIMES AND I WOULD WATCH IT ALOT MORE TIMES AFTER THAT.
10
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Shrek 3 looks like a good movie and i would like to see it.
11
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
I love the movie cry baby.
12
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Gilbert grape is a good movie.
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I like this movie alot.
14
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
IT IS A VERY GOOD MOVIE.
15
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
This is a very good movie.
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I WOULD LIKE TO SEE THIS MOVIE IT LOOKS LIKE A VERY GOOD MOVIE.
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
This is a very good movie.
18
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
It is a good movie.
19
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I like this movie alot.
20
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
This movie is ok.
21
Lost in La Mancha 2002,  R)
Lost in La Mancha
It looks like a good movie.
22
Platoon 1986,  R)
Platoon
This is a good movie.
23
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I like this movie alot.
24
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
I haven't seen this movie but i would like to see it.
25
Dracula: Pages From a Virgin's Diary 2002,  Unrated)
Dracula: Pages From a Virgin's Diary
I would like to see this movie.
26
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
This is a funny movie.
27
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
This is a very funny movie.
28
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Adam Sandler is very funny.
29
Bulletproof 1996,  R)
Bulletproof
It is a funny movie.
30
Airheads 1994,  PG-13)
Airheads
I would like to see this movie.
31
Going Overboard 1989,  R)
Going Overboard
I haven't seen this movie before but i would like to see it.
32
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
50 FIRST DATES IS A VERY FUNNY MOVIE.
33
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
This is a very funny movie.
34
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
Adam Sandler is a very funny man.
35
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
This movie is funny too.
36
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
I like this movie.
37
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
This is a very funny movie.
38
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
Jim Carrey is a very funny man.
39
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
This is a very funny movie.
40
Ernest Scared Stupid 1991,  PG)
Ernest Scared Stupid
Ernest is a very funny man.
41
Ernest Goes to Camp 1987,  PG)
Ernest Goes to Camp
His movies are so funny.
42
Dirty Deeds 2005,  PG-13)
Dirty Deeds
This movie is funny.
43
The Great Muppet Caper 1981,  G)
The Great Muppet Caper
I love the muppets.
44
Crash Landing 2004,  Unrated)
Crash Landing
I would like to see this movie.
45
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
Father of the Bride Part II
Steve Martin is so funny.
46
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
I like Steve Martin alot.
47
Three Amigos! 1986,  PG)
Three Amigos!
This movie is so funny.
48
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
Dead Men Don't Wear Plaid
I haven't seen this movie but i would like to see it.
49
Roxanne 1987,  PG)
Roxanne
I like this movie alot.
50
Mixed Nuts 1994,  PG-13)
Mixed Nuts
This movie is so funny.
51
All of Me 1984,  PG)
All of Me
This is a very good movie.
52
Nothing to Lose 1997,  R)
Nothing to Lose
This is a good movie.
53
The Lonely Guy 1983,  R)
The Lonely Guy
I like this movie.
54
The Man with Two Brains 1983,  R)
The Man with Two Brains
This movie is very funny.
55
My Blue Heaven 1990,  PG-13)
My Blue Heaven
This movie is very funny.
56
Sgt. Bilko 1996,  PG)
Sgt. Bilko
This movie is funny.
57
Bowfinger 1999,  PG-13)
Bowfinger
This movie is very funny with Steve Martin and Eddie Murphy.
58
The Adventures of Pinocchio 1996,  G)
The Adventures of Pinocchio
I like this movie.
59
A Simple Twist of Fate 1994,  PG-13)
A Simple Twist of Fate
I like this movie alot.
60
Housesitter 1992,  PG)
Housesitter
This is a very funny movie.
61
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
Dirty Rotten Scoundrels
This movie is very funny.
62
Parenthood 1989,  PG-13)
Parenthood
This is a good movie.
63
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
The pink Panther is a funny movie.
64
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
I like this movie alot.
65
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
This movie is so funny.
66
Rebound 2005,  PG)
Rebound
This movie is funny too.
67
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
I like this movie with Steve Martin and Queen Latiffa.
68
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
Looney Tunes: Back in Action
I like Lonney Tunes Back in Action it is a very funny movie.
69
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
Steve Martin's movies are very funny and i love watching them.
70
National Security 2003,  PG-13)
National Security
This is a good movie.
71
Fantasia 2000 1999,  G)
Fantasia 2000
This movie is ok.
72
Harlem Nights 1989,  R)
Harlem Nights
I like this movie.
73
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious
I like this movie.
74
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
Eddie Murphy Raw
I like this movie too.
75
Life 1999,  R)
Life
This is a very good movie.
76
Boomerang 1992,  R)
Boomerang
This movie is ok.
77
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
This is a fuuny movie.
78
The Adventures of Pluto Nash 2002,  PG-13)
The Adventures of Pluto Nash
I like this movie.
79
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
Beverly Hills Cop II
A good movie.
80
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
Beverly Hills Cop III
This is a good movie.
81
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
Vampire in Brooklyn
I like this movie.
82
Another 48 Hrs. 1990,  R)
Another 48 Hrs.
I like this movie too.
83
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
Dr. Dolittle 2
This movie is very funny.
84
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
Dr. Dolittle
This movie is funny.
85
48 HRS 1982,  R)
48 HRS
This movie is ok.
86
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
Nutty Professor II - The Klumps
This movie is so funny.
87
Trading Places 1983,  R)
Trading Places
This is a good movie.
88
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
This is a good movie too.
89
The Haunted Mansion 2003,  PG)
The Haunted Mansion
This movie is cool.
90
Mulan 1998,  G)
Mulan
I like this movie.
91
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
This movie is so funny it makes me laugh alot.
92
I Spy 2002,  PG-13)
I Spy
This movie is funny too.
93
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
The Nutty Professor
This movie makes me laugh alot.
94
The Distinguished Gentleman 1992,  R)
The Distinguished Gentleman
This is a good movie.
95
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II)
I like this movie.
96
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2)
This is a good movie.
97
The Medallion 2003,  PG-13)
The Medallion
This is a very good movie.
98
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission)
I would like to see this movie it looks like a good movie.
99
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
This movie is so funny.
100
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
I like this movie.
101
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
I would watch this movie again because it's so funny.
102
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
I like this movie it is so funny.
103
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother)
This is a very good movie.
104
The Tuxedo 2002,  PG-13)
The Tuxedo
This movie is very funny.
105
Girl, Interrupted 1999,  R)
106
Mermaids 1990,  PG-13)
107
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
108
Boys 1996,  PG-13)
109
Heathers 1988,  R)
110
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
A VERY FUNNY MOVIE
111
Alien Resurrection 1997,  R)
112
Jason X 2001,  R)
113
The Aristocrats 2005,  Unrated)
114
The Lion King 1994,  G)
115
The Color Purple 1985,  PG-13)
116
Ghost 1990,  PG-13)
117
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
118
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
119
Sister Act 1992,  PG)
120
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
121
Ghosts of Mississippi 1996,  PG-13)
122
Boys on the Side 1995,  R)
123
Pocahontas 1996,  G)
124
Made in America 1993,  PG-13)
125
Universal Soldier - The Return 1999,  R)
Universal Soldier - The Return
THIS IS A VERY GOOD MOVIE
126
Alice in Wonderland 1999,  G)
127
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1997,  G)
128
Santa's Slay 2004,  R)
129
American Wedding 2003,  R)
130
American Pie 2 2001,  R)
131
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
PRETTY WOMAN IS A VERY GOOD MOVIE AND I SAW IT ALOT OF TIMES.
132
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
133
The Three Musketeers 1973,  PG)
134
Spice World 1997,  PG)
135
Barbershop 2 - Back in Business 2004,  PG-13)
136
The Muppets' Wizard of Oz 2005,  PG)
137
Beauty Shop 2005,  PG-13)
138
Barbarian Queen (Queen of the Naked Steel) 1985,  R)
139
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
140
Alien3 1992,  R)
141
Galaxy Quest 1999,  PG)
142
Ghostbusters 2 1989,  PG)
143
Ghostbusters 1984,  PG)
144
Aliens 1986,  R)
Aliens
cool
145
Alien 1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments