My Favorite Movies


  katsafari1's Rating My Rating
1
Synecdoche, New York 2008,  R)
2
Dante's Inferno 2007,  Unrated)
3
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
4
Children of Men 2006,  R)
5
The Fountain 2006,  PG-13)
6
Stay 2005,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
8
Donnie Darko 2001,  R)
9
Waking Life 2001,  R)
10
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
11
Series 7: The Contenders 2001,  R)
12
Requiem for a Dream 2000,  R)
13
Hamlet 2000,  R)
14
Fight Club 1999,  R)
15
Being John Malkovich 1999,  R)
16
Suicide Kings 1997,  R)
17
True Romance 1993,  R)
18
Destiny Turns on the Radio 1995,  R)
19
El Mariachi 2001,  R)
20
Thirty Two Short Films About Glenn Gould 1994,  Unrated)
21
Baraka 1993,  Unrated)
22
Bedhead 1991,  Unrated)
23
Barton Fink 1991,  R)
24
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
25
Jacob's Ladder 1990,  R)
26
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
27
Angel Heart 1987,  R)
28
Made in Heaven 1987,  PG)
29
Brazil 1985,  R)
30
Altered States 1980,  R)
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
32
Young Frankenstein 1974,  PG)
33
Fritz the Cat 1972,  Unrated)
34
The Andromeda Strain 1971,  G)
35
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
36
A Clockwork Orange 1971,  R)
37
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
38
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
39
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
40
Vertigo 1958,  PG)
41
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
42
Citizen Kane 1941,  PG)
43
Raising Arizona 1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments