My Favorite Movies


  katjan's Rating My Rating
1
Down with Love 2003,  PG-13)
2
Iron Man 2008,  PG-13)
3
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
4
Penelope 2006,  PG)
5
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Best Musical Ever!
6
Chocolat 2000,  PG-13)
7
Juno 2007,  PG-13)
8
Hairspray 2007,  PG)
9
Enchanted 2007,  PG)
10
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
FANTASTIC!!!!
11
Pride and Prejudice 2005,  PG)
12
Meet the Robinsons 2007,  G)
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
14
Driving Lessons 2006,  PG-13)
15
The Notebook 2004,  PG-13)
16
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
So Funny
17
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
One of the best chick flicks ever.......
18
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
19
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
I love Audrey Hepburn. This is one of my favorite movies ever.
20
Elizabethtown 2005,  PG-13)
21
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
One of my personal top 10 movies...Hilarious
22
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
23
Beauty and the Beast 1991,  G)
24
Finding Neverland 2004,  PG)
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
26
Big Fish 2004,  PG-13)
27
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
28
Clueless 1995,  PG-13)
29
Now and Then 1995,  PG-13)
30
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
a great christmas movie...
31
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I'm in love with this movie.
32
Grease 1978,  PG)
33
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
34
Oklahoma! 1955,  G)
35
Cry-Baby 1990,  PG-13)
36
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
This is my favorite Disney Movie ever. I love it.
37
No Reservations 2007,  PG)
38
Hook 1991,  PG)
39
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
This should be Disney's Peter Pan but I guess they don't have that one on here.
40
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
41
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
42
Casino Royale 2006,  PG-13)
43
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
44
My Fair Lady 1964,  G)
45
Dream for an Insomniac 1996,  R)
46
The Incredibles 2004,  PG)
47
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
My favorite Christmas Movie
48
Pollyanna 1960,  G)
Pollyanna
Oh i used to love this movie when I was little.
49
Charade 1963,  G)
50
Batman Begins 2005,  PG-13)
51
Pillow Talk 1959,  Unrated)
52
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
53
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Makes me cry like a baby everytime I watch it.
54
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
Oh I cry everytime I watch this.
55
Down to You 2000,  PG-13)
56
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
57
Nicholas Nickleby 2002,  PG)
58
Best in Show 2000,  PG-13)
Best in Show
So Funny!
59
Dick 1999,  PG-13)
Dick
I love this movie. I can't ever find the DVD to buy though.
60
That Thing You Do! 1996,  PG)
That Thing You Do!
Steve Zahn is fantastic in this movie.
61
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
62
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
I love Cary Elwes he is so funny. He is perfect for this movie.
63
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
This movie never gets old. In fact I think it gets better everytime you watch it.
64
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
65
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
one of the coolest movies ever made.
66
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
67
Before Sunrise 1995,  R)
68
Before Sunset 2004,  R)
69
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
70
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
71
28 Days 2000,  PG-13)
72
Funny Face 1957,  Unrated)
73
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
74
The Goonies 1985,  PG)
75
Garden State 2004,  R)
76
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
77
Rent 2005,  PG-13)
Rent
FANTASTIC!!!!!!!!!
78
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
WOW!!!!!
79
Batman 1989,  PG-13)
80
Batman Returns 1992,  PG-13)
81
Batman Forever 1995,  PG-13)
82
Batman & Robin 1997,  PG-13)
83
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
One of my favorites from childhood. Actually its still a favorite now haha.
84
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
85
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
86
Boys and Girls 2000,  PG-13)
87
Easter Parade 1948,  Unrated)
88
Crash 2005,  R)
Crash
WOW!!!!!!!!
89
The Unsinkable Molly Brown 1964,  Unrated)
90
Sin City 2005,  R)
91
Grease 2 1982,  PG)
92
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
93
Little Women 1994,  PG)
94
Love in the Afternoon 1957,  G)
95
Cover Girl 1944,  Unrated)
96
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
Audrey Hepburn it doesn't matter what she is in. I love it
97
Wedding Crashers 2005,  R)
98
Summer Stock 1950,  Unrated)
99
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
100
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
101
How To Marry A Millionaire 1953,  Unrated)
102
Office Space 1999,  R)
103
Dr. No 1962,  PG)
104
An American in Paris 1951,  G)
105
Police Academy 7: Mission to Moscow 1994,  PG)
Police Academy 7: Mission to Moscow
I love this sequel. It doesn't usually get the best ratings but I like it.
106
Galaxy Quest 1999,  PG)
107
Employee of the Month 2006,  PG-13)
108
The Great Mouse Detective 1986,  G)
109
Police Academy 1984,  R)
110
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
111
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
112
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
113
Something to Talk About 1995,  R)
114
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
115
Brigadoon 1954,  G)
116
Super Troopers 2002,  R)
117
Take Me Out to the Ball Game 1949,  Unrated)
118
Casablanca 1942,  PG)
119
Paris When It Sizzles 1964,  Unrated)
120
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
one of the funniest movies ever made....i love it
121
27 Dresses 2008,  PG-13)
122
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
123
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
124
Death at a Funeral 2007,  R)
Death at a Funeral
This movie was so funny. I loved it.
125
Private Benjamin 1980,  R)
126
Waitress 2007,  PG-13)
127
Bells Are Ringing 1960,  Unrated)
128
Dedication 2007,  R)
129
Twilight 2008,  PG-13)
130
Northanger Abbey 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments