My Favorite Movies
| katinabrown's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 3 |
Grease 1978, PG) |
|
| 4 |
Conan the Barbarian 1982, R) |
|
| 5 |
Imitation of Life 1934, Unrated) |
|
| 6 |
Saturday Night Fever 1977, R) |
|
| 7 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 8 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 9 |
Big Bad Mama 1974, R) |
|
| 10 |
Car Wash 1976, PG) |
|
| 11 |
The Nutty Professor 2008, G) |
|
| 12 |
Cinderfella 1960, Unrated) |
|
| 13 |
The Patsy 1964, Unrated) |
|
| 14 |
A Piece of the Action 1977, PG) |
|
| 15 |
Snatch 2001, R) |
|
| 16 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 17 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 18 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 19 |
You Only Live Twice 1967, PG) |
|
| 20 |
Thunderball 1965, PG) |
|
| 21 |
Diamonds Are Forever 1971, PG) |
|
| 22 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 23 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 24 |
The League of Extraordinary Gentlemen 2003, PG-13) |
|
| 25 |
The Rock 1996, R) |
|
| 26 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 27 |
Tomorrow Never Dies 1997, PG-13) |
|
| 28 |
The World Is Not Enough 1999, PG-13) |
|
| 29 |
GoldenEye 1995, PG-13) |
|
| 30 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 31 |
Quantum of Solace 2008, PG-13) |
|
| 32 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 33 |
The Long Kiss Goodnight 1996, R) |
|
| 34 |
Scarface 1983, R) |
|
| 35 |
A Thin Line Between Love and Hate 1996, R) |
|
| 36 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 37 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 38 |
Heat 1995, R) |
|
| 39 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 40 |
Belly 1998, R) |
|
| 41 |
Shottas 2002, R) |
|
| 42 |
State Property 2002, R) |
|
| 43 |
State Property 2 2005, R) |










































