My Favorite Movies


  katiedawg14's Rating My Rating
1
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
2
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
3
Into the Blue 2005,  PG-13)
4
Pride and Prejudice 2005,  PG)
5
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
6
Finding Nemo 2003,  G)
7
Prime 2005,  PG-13)
8
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
9
The Notebook 2004,  PG-13)
10
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
12
Elf 2003,  PG)
13
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
14
A Walk to Remember 2002,  PG)
15
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
16
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
17
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
18
The Italian Job 2003,  PG-13)
19
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
20
That Thing You Do! 1996,  PG)
21
Center Stage 2000,  PG-13)
22
Coach Carter 2005,  PG-13)
23
A Cinderella Story 2004,  PG)
24
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
25
Love and Basketball 2000,  PG-13)
26
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
it was cute
27
Stealth 2005,  PG-13)
Stealth
loved it it totally makes me want to drive one of those
28
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
it was so cute
29
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
hardcore but i loved it hotties
30
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
Yours, Mine & Ours
cute movie
31
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
this is totally my family love it
32
Radio 2003,  PG)
Radio
it makes me cry everytime
33
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
love it love it love it hottie
34
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
love the album too
35
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
Peggy Sue Got Married
this was like my all time favorite movie when i was little watched everyday if i could
36
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
37
How to Deal 2003,  PG-13)
How to Deal
i absolutely love this movie
its so cute and he is so hotttt
38
Just Married 2003,  PG-13)
39
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
40
The Perfect Score 2004,  PG-13)
41
Wimbledon 2004,  PG-13)
Wimbledon
it is so cute i love this movie
42
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
this is like my all time favorite movie totally top 10
43
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
its so cute
44
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
this was one of my favorite movies to watch when i was little
45
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
absolutely one of my favorite movies
46
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
ha always a fav two hotties
47
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
of course a classic
48
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
thanks to my brother i love this movie
49
Troy 2004,  R)
Troy
i totally love this movie packed with hot guys fighting
50
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
a classic
51
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
love this movie
52
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
love this movie and he is soooo hott
53
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
40 Days and 40 Nights
i love the ending he is sooo hot
54
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
a classic hot popular guy falls for unpopular girl love it classic love story
55
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
omg i love this movie such a cute love story i love it but i totally cried in the end
56
Torque 2004,  PG-13)
Torque
love this movie and he is sooo hott
57
Glory Road 2006,  PG)
Glory Road
i totally bawled and i have no idea why but it was such a cute touching story
58
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
i fell n love with this movie its so cute i loved it so much i went to see it in theatres twice!!!
59
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
omg he is so hottt and i loved the fact that he loves those dogs more than life i totally cried max and maya are my favorite
60
Spice World 1997,  PG)
Spice World
ok of course i love them and am so excited they are back
61
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
love love love this movie i can quote everything and channing is so hottttt!!!!
62
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
hahaha love this movie its hilarious howies my favorite
63
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
this is my favorite xmen and you can totally tell that theres gonna be another one
64
Cars 2006,  G)
65
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
hott movie and he was kinda cute but not as cute as paul walker
66
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
omg it was so cute i totally cried......they have such good chemistry they should be married
67
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
orlando is soooo hottt
68
Elvis and Anabelle 2007,  PG-13)
Elvis and Anabelle
LOVED IT!
it's like a better version of romeo and juliet
i cried like a baby when the father died

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments