My Favorite Movies


  katiebell04's Rating My Rating
1
Failure to Launch 2006,  PG-13)
Failure to Launch
Another Matthew McConaughey flick so obviously I loved it. As always with his movies there is an excellent mixture of comedy and romance.
2
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
I'm a sucker for flicks that mix comedy with romance so obviously this really hit the spot.
3
Sahara 2005,  PG-13)
Sahara
I loved this movie. It mixed action, romance, and comedy all into one great movie. This is for sure something that I could watch time and time again.
4
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Reese Witherspoon and Mark Ruffalo are fantastic in this romantic comedy. I love the chemistry that these two have on screen!
5
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Very good love story. IT's a movie that I can see myself watching again and again.
6
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
A classic teen movie that has a great relationship to Shakespeare's Taming of the Shrew. It also takes place when Heath Ledger was still in his prime hottness!
7
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Excellent movie. I loved all of the songs and the story line was great. It was one of those movies meant to play on emotions.
8
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Great movie, and as always it leaves room for another to come. Kirsten Dunst and Tobey Maguire work wonders together in this flick
9
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Absolutely hillarious! Very original and well done.
10
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Excellent movie, never once lost my attention, I would recommend this to anyone!
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp was excellent in this movie. It's a great movie to watch whenever you are feeling mischevious.
12
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Absolutely loved! I can't wait to read the book.
13
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Excellent movie! It's one of those movies anyone could watch everyday and never get tired of it.
14
While You Were Sleeping 1995,  PG)
15
Groundhog Day 1993,  PG)
16
The Little Mermaid 1989,  G)
17
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
18
Legally Blonde 2001,  PG-13)
19
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
I have to admit that I'm not a huge Adam Sandler fan, but this movie changed my opinion of him completely. It was great!
20
Anastasia 1997,  G)
21
Aladdin 1992,  G)
22
Hellboy 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments