My Favorite Movies


  kate659's Rating My Rating
1
A Room With A View 1986,  PG)
2
Strictly Ballroom 1992,  PG)
3
Schindler's List 1993,  R)
4
Spirited Away 2001,  PG)
5
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
6
Whale Rider 2002,  PG-13)
7
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
8
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
9
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
10
The Dark Knight 2008,  PG-13)
11
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
12
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
13
The Princess Bride 1987,  PG)
14
Harold and Maude 1971,  PG)
15
Chicago 2002,  PG-13)
16
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
17
The Godfather 1972,  R)
18
The Godfather, Part II 1974,  R)
19
Crash 2005,  R)
20
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
21
Monsters, Inc. 2001,  G)
22
The Incredibles 2004,  PG)
23
Pocahontas 1996,  G)
24
Little Miss Sunshine 2006,  R)
25
Ponyo 2008,  G)
26
Juno 2007,  PG-13)
27
The English Patient 1996,  R)
28
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
29
Casino Royale 2006,  PG-13)
30
Star Trek 2009,  PG-13)
31
Every Little Step 2008,  PG-13)
32
Cabaret 1972,  PG)
33
Dead Poets Society 1989,  PG)
34
Memento 2000,  R)
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
36
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
37
Good Will Hunting 1997,  R)
38
Rear Window 1954,  PG)
39
The Informer 1935,  Unrated)
40
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
41
My Neighbor Totoro 1988,  G)
42
Man on Wire 2008,  PG-13)
43
The Hurt Locker 2008,  R)
44
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
45
I Capture the Castle 2003,  R)
46
Brokeback Mountain 2005,  R)
47
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
48
The Breakfast Club 1985,  R)
49
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
50
The Wings of the Dove 1997,  R)
51
Searching for Bobby Fischer 1993,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments