My Favorite Movies


  katayama's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
All time fave movie, awesome script, dialogue, story, casting... everything, THE most importnant film of the end of the 20th century...
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Best...Star...Wars...Ever! And i damn right mean it, amazing end to the best film series ever. And the Younglings?!? :'(
3
300 2007,  R)
300
OMFG, this movie has got EVERYTHING... I just wanna chuck on some leather cruds, pick up my spear and roar every sentence like a spartan man!
4
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
I have never seen a movie which has actually made me watch it again, and again to fully understand it, plus a lil help from a pal...lol. But yeah, absolutely amazing film!
5
Sin City 2005,  R)
Sin City
Loved the graphic novels and the film definitely lived up to them, mirrored them so well too, bring on number 2!
6
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of my fave all time movies, absolutely awesome, but im gonna pretend the next two didnt exist...
7
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
wow, what a damn good movie, hilarious all the way through and quite strange to say the least...lol, another classic from Coen :D
8
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Well i finally picked this up for £2 and watched it, damn awesome, still trying to get my head round it now...
9
True Romance 1993,  R)
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
11
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
So much more than good film, the cult following was awesome and the whole genuine/fake conspiracy that lasted for years, but i believe it...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments