My Favorite Movies
Give list a short description
| katarinajosic's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13)
I have not ever felt for a movie the way I do about "Moulin Rouge." It is not just a movie...it is a cinematic experience the likes of which I have never before seen. The story, the music, the acting, the visual imagery strikes emotion in me I never before thought possible from a film. It is without a doubt the most brilliant piece of cinematic art I have ever seen. It is dizzy, maddening, beautiful, and heartbreaking! The music is rapturous, and Ewan McGregor and Nicole Kidman's voices compliment each other and the story perfectly. This movie takes its story to a mythic level and surrounds these two star-crossed lovers with music and imagery that simply will take your breath away. The story is grand, huge, and operatic, as is the music. The brilliant score skillfully weaves many modern, popular songs, and rescores them as the libretto to this grand opera. There are some images in this film unlike anything you have ever seen. And the performances are absolutely incredible, particularly Nicole Kidman's. I truly felt for these two people, and truly felt that they were in love. My heart broke into a million pieces for them every time I saw this movie |
|
| 3 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 4 |
Sleeping Beauty 1959, G) |
|
| 5 |
300 2007, R) |
|
| 6 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 7 |
Sin City 2005, R) |
|
| 8 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 9 |
Hercules 1997, G) |
|
| 10 |
Awaydays 2008, Unrated) |
|
| 11 |
I Am Sam 2001, PG-13) |










