My Favorite Movies


  katana619's Rating My Rating
1
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
2
The Departed 2006,  R)
3
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
4
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
5
Michael Clayton 2007,  R)
6
The Namesake 2006,  PG-13)
7
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
8
Into the Wild 2007,  R)
9
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) 2007,  R)
10
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
11
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
13
Khuda Ke Liye 2007,  Unrated)
14
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
15
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
16
Eurotrip 2004,  R)
17
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
18
Ratatouille 2007,  G)
19
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
20
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
21
Before Sunrise 1995,  R)
22
Before Sunset 2004,  R)
23
Little Children 2006,  R)
24
Twilight Samurai (Tasogare Seibei) ,  Unrated)
25
Walk the Line 2005,  PG-13)
26
Slumdog Millionaire 2008,  R)
27
Schindler's List 1993,  R)
28
WALL-E 2008,  G)
29
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
30
The Bucket List 2007,  PG-13)
31
Requiem for a Dream 2000,  R)
32
The Shawshank Redemption 1994,  R)
33
American History X 1998,  R)
34
American Beauty 1999,  R)
35
Blood Diamond 2006,  R)
36
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
37
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
38
Memento 2000,  R)
39
Amadeus 1984,  PG)
40
Fight Club 1999,  R)
41
Persepolis 2007,  PG-13)
42
Freedom Writers 2007,  PG-13)
43
Pulp Fiction 1994,  R)
44
Zeitgeist: Addendum 2008,  Unrated)
45
The Terminal 2004,  PG-13)
46
Zeitgeist: The Movie 2007,  Unrated)
47
Forrest Gump 1994,  PG-13)
48
Dev.D 2009,  Unrated)
49
American Gangster 2007,  R)
50
Seven Pounds 2008,  PG-13)
51
Donnie Darko 2001,  R)
52
Charlie Bartlett 2007,  R)
53
Juno 2007,  PG-13)
54
Atonement 2007,  R)
55
Pretty Woman 1990,  R)
56
Hazaaron Khwaishein Aisi 2004,  Unrated)
57
Across the Universe 2007,  PG-13)
58
The Gymnast 2006,  Unrated)
59
V for Vendetta 2006,  R)
60
The Prestige 2006,  PG-13)
61
The Notebook 2004,  PG-13)
62
Boy A 2007,  R)
63
The Man from Earth 2007,  Unrated)
64
Superbad 2007,  R)
65
Fall 1997,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments