My Favorite Movies
Movies i can watch, and watch all over again!!
| KARLITA21's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 3 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 4 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 5 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 6 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 11 |
The Man in the Iron Mask 1998, PG-13) |
|
| 12 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 13 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 14 |
The League of Extraordinary Gentlemen 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Troy 2004, R) |
|
| 16 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 17 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 18 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 19 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 20 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 21 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 22 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 23 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 24 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 25 |
Bulletproof Monk 2003, PG-13) |
|
| 26 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 27 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 28 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 29 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003, PG-13) |
|
| 30 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 31 |
My Girl 1991, PG) |
|
| 32 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 33 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 34 |
Great Expectations 1998, R) |
|
| 35 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 36 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 37 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 38 |
Love and Basketball 2000, PG-13) |
|
| 39 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 40 |
The Replacements 2000, PG-13) |
|
| 41 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 42 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 43 |
The Prince and Me 2004, PG) |
|
| 44 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 45 |
Beyond Borders 2003, R) |
|
| 46 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 47 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 48 |
The Perfect Man 2005, PG) |
|
| 49 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 50 |
In Her Shoes 2005, PG-13) |
|
| 51 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 52 |
Something New 2006, PG-13) |
|
| 53 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 54 |
Simon Birch 1998, PG) |
|
| 55 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 56 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 57 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 58 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 59 |
Antwone Fisher 2002, PG-13) |
|
| 60 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 61 |
Ned Kelly 2004, R) |
|
| 62 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 63 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 64 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 65 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 66 |
Alien 1979, R) |
|
| 67 |
Aliens 1986, R) |
|
| 68 |
Alien3 1992, R) |
|
| 69 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 70 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 71 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 72 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 73 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 74 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 75 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 76 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 77 |
Taking Lives 2004, R) |
|
| 78 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 79 |
Dragonfly 2002, PG-13) |
|
| 80 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 81 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 82 |
Last Holiday 2006, PG-13) |
|
| 83 |
The Crow 1994, R) |
|
| 84 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 85 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 86 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 87 |
Underworld 2003, R) |
|
| 88 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 89 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 90 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 91 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 92 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 93 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 94 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 95 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 96 |
Daredevil 2003, PG-13) |
|
| 97 |
Elektra 2005, PG-13) |
|
| 98 |
Alaska 1996, PG) |
|
| 99 |
Casper 1995, PG) |
|
| 100 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 101 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 102 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 103 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 104 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 105 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 106 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 107 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 108 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 109 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 110 |
The Saint 1997, PG-13) |
|
| 111 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 112 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 113 |
Failure to Launch 2006, PG-13) |
|
| 114 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 115 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 116 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 117 |
Stick It 2006, PG) |
|
| 118 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 119 |
Aquamarine 2006, PG) |
|
| 120 |
The Butterfly Effect 2 2006, R) |
|
| 121 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 122 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 123 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 124 |
Barnyard: The Original Party Animals 2006, PG) |
|
| 125 |
Bringing Down The House 2003, PG-13) |
|
| 126 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 127 |
Open Season 2006, PG) |
|
| 128 |
World Trade Center 2006, PG-13)
just saw this movie last night, and it was amazing, very good. On September 11, 2001, 2602 people were murdered in New York City when two planes hit the World Trade Center towers. Of the dead, 343 were New York City firefighters, 23 were police officers and 37 were Port Authority officers. Despite the terrible tragedy of September 11th, there were miracles that emerged from the catastrophe. |
|
| 129 |
Jersey Girl 2004, PG-13) |
|
| 130 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 131 |
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005, PG) |
|
| 132 |
Blood and Chocolate 2007, PG-13) |
|
| 133 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 134 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 135 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 136 |
Life as a House 2001, R) |
|
| 137 |
Penelope 2006, PG) |
|
| 138 |
Eagle Eye 2008, PG-13) |
|
| 139 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 140 |
Center Stage: Turn It Up 2008, PG-13) |
|
| 141 |
P.S. I Love You 2007, PG-13) |













































































































































