My Favorite Movies


  karl115's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Brilliant movie, with so many diverse plot details and and narrative development. The shawshank redemption is a story tellers story.
2
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
A flood of memories, a thrilling science fiction adventure, a blast from the past with a kick in the ass.
3
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian
Bloody wonderful! How to break a record with a hacked up machine.
4
The Entity 1982,  R)
The Entity
Terrifying story, terrifying cinematography very very impressive horror.
5
The Haunting 1963,  G)
The Haunting
Absolutely chilling, a movie I remember sending my mother to bed shaking when I was a child.
6
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
Sinister, tense, thrilling. Hitchcock at his best
7
Psycho 1960,  R)
Psycho
Twisted re-telling of the story of ed gein.
8
Sin City 2005,  R)
Sin City
Its got the style, its got the cast, its got the plot, its got it! Whatever IT is, sin city is where IT's at.
9
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
"Am I depressed because I listen to punk rock, or do i listen to punk rock because I'm depressed?" As the movie opens... A great film which prompts us to look at our own five best/worst
10
Feast 2006,  R)
Feast
Favorite for one reason, watch how our hero arrives to save the day... Also starring Jayson Mewes of Silent Bob fame.
11
The Illusionist 2006,  PG-13)
12
Battle of Britain 1969,  G)
Battle of Britain
"Tell me what it is I can give you so that you shall win" ... "A fleet of spitfires sir"
Nuff said :)
13
A Bridge Too Far 1977,  R)
A Bridge Too Far
We couldn't possibly accept your surrender, we simply don't have the room.
14
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
15
Full Metal Jacket 1987,  R)
16
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Where do we come from? Was there something that helped us along?
17
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Violence at its best, tarantino doesn't know violence like kubrick
18
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
Twilight Zone: The Movie
wanna see something scary?
19
The Shining 1980,  R)
20
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
am I funny to you, do I amuse you, am I some sort of comedian to you
21
American History X 1998,  R)
22
25th Hour 2003,  R)
23
28 Weeks Later... 2007,  R)
24
An American Werewolf in London 1981,  R)
25
Deliverance 1972,  R)
26
Heathers 1988,  R)
27
Near Dark 1987,  R)
28
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
29
Day Watch 2007,  R)
30
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
31
Withnail and I 1987,  R)
32
Bug 2006,  R)
Bug
One hell of a scary movie. It was billed as the scariest movie ever made, by the man who made the scariest movie ever made. Simply put they were quite right. A brilliantly terrifying movie which gets inside of your head and makes you itch.
33
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
War is hell, nuff said.
34
The Thing 1982,  R)
The Thing
Unnervingly paranoid, how do you know who to trust when they could be the thing.
35
Clerks 1994,  R)
Clerks
The greatest movie were nothing really happens, there's no need to tell a story when the plot follows a series of everyday events with interesting offshoots and curious dilemmas.
36
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Ain't a man alive who hasn't been chasing amy
37
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Kinky kelly and the sexy stud. Nuff said.
38
Mad Max 1979,  R)
39
Blade Runner 1982,  R)
40
Alien 1979,  R)
41
28 Days Later 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments