My Favorite Movies
| karishmahyder's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 2 |
Mad Love (Juana la Loca) 2001, R) |
|
| 3 |
Irreversible 2002, Unrated) |
|
| 4 |
Love in the Time of Cholera 2007, R) |
|
| 5 |
Goya's Ghosts 2006, R) |
|
| 6 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 7 |
Stealing Beauty 1996, R) |
|
| 8 |
La Belle Noiseuse 1991, Unrated) |
|
| 9 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 10 |
Elegy 2008, R) |
|
| 11 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 12 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008, PG-13) |
|
| 13 |
Malena 2000, R) |
|
| 14 |
Queen Margot (La Reine Margot) 1994, R) |
|
| 15 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 16 |
The Other Boleyn Girl 2008, PG-13) |
|
| 17 |
X-Men Origins - Wolverine 2009, PG-13) |
|
| 18 |
88 Minutes 2007, R) |
|
| 19 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 20 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 21 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 22 |
Dangerous Beauty 1998, R) |
|
| 23 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 24 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 25 |
Chéri 2009, R) |
|
| 26 |
Onegin 1999, R) |


























